Filler

Afrika Orman Fili Hakkında Bilgiler

Doruk 0 1.093

Afrika orman fili sınıflandırması ve evrimi

Afrika orman fili, Afrika kıtasında bulunan iki fil alt türünden biridir. Afrika orman fili, Afrika savan filinden biraz daha küçük olmasına rağmen, bugün karada bulunan en büyük hayvanlardan biridir. Bu iki fil türü birbirine çok benzemesine rağmen, Afrika orman filinin, Afrika savan filinden daha yuvarlak kulaklara ve daha sağlam dişlere sahip olduğu düşünülmektedir.

Afrika orman fili anatomisi ve görünüşü

Yaklaşık 3 metreye ulaşan erkek Afrika orman filleri ve 2,5 metre civarında dişi Afrika orman filleri, dünyadaki bilinen en büyük kara memelilerinden biridir. Bir Afrika orman filinin dişleri yaklaşık 1,5 metreye kadar uzayabilir ve genellikle ortalama bir yetişkin insan ile gibi 50 ila 100 kilo arasındadır. Afrika savan filinin dişlerine göre daha ince, daha düz ve kısadırlar. Afrika orman filleri, her biri yaklaşık 5 kg ağırlığında ve yaklaşık 30-31 cm uzunluğunda dört molar dişe sahiptir. Hem duymak hem de serin tutmak için kullandığı geniş yuvarlak kulakları vardır.

Afrika orman fili dağılımı ve habitatı

Afrika orman fili, daha çok orta ve Güney Afrika’da, yiyecek otlayan ve su çukurları arayan Afrika ormanları ve otlaklarında dolaşan göçebe sürüler şeklinde yaşar. Tropikal yoğun ormanlarda, daha küçük boyutlarının kalın bitki örtüsünde daha büyük Afrika savan filinden daha kolay hareket etmelerine izin verdiği yerlerde bulunurlar. Afrika orman filleri, günümüzde ormansızlaşma ve iklim değişikliği nedeniyle doğal yaşam alanlarının çoğu boyunca tehdit altındadır ve kendi topraklarının daha küçük ceplerine itilmiştir.

Afrika orman fili davranışı ve yaşam tarzı

Afrika orman filleri, çoğunlukla topraktaki kökleri kazmak ve ağaçların kabuklarını soymak için devasa dişlerini kullanırlar. Afrika orman fili, dişlerini Aslanlar gibi avcılardan korumak ve çiftleşme mevsiminde diğer erkek Afrika filleri ile savaşmak için de kullanırlar. Erkekler genellikle oldukça yalnızdır ancak kadınlar ve gençleri sürü olarak bilinen küçük aile grupları oluştururlar. Bu, daha savunmasız yavruların daha kolay korunmasını sağlar. Afrika orman filleri, birkaç kilometre öteden tespit edebilecekleri bir dizi düşük frekanslı çağrı ile iletişim kurarlar.

Afrika orman fili üreme ve yaşam döngüleri

Afrika orman fillerinin dişileri, 10 veya 11 yıl sonra cinsel olgunluğa erişebilirler (çoğalabilir). Erkek Afrika orman filleri genellikle 20 yaşına gelene kadar cinsel olgunluğa erişemez. 2 yıla varan gebelik süresinden sonra, dişi Afrika orman fili, tek bir yavru doğurur (ikizler biliniyor, ancak oldukça nadir). Dişi Afrika orman fili, yavrusunu 2 yıl boyunca emzirilir ve yavru, kendisini destekleyecek kadar yaşlanıncaya kadar sürüde kalır. Ve bu süre içerisinde de yavrunun dişleri büyümeye başlar.

Afrika orman fili beslenme ve av

Afrika orman fili, otçul bir hayvandır. Çoğunlukla ağaçlar, otlar ve alçakta yatan çalılardan yaprakları ve meyveleri yerler. Afrika orman filinin ağzındaki ön azı dişleri kayar ve ağzının arkasında iki yeni azı dişi çıkar. Afrika orman filleri, yaşamları boyunca altı kez dişlerini değiştirirler, ancak Afrika orman fili yaklaşık 40 ila 60 yaşlarındayken, dişleri döküldüğü için maalesef sık görülen bir ölüm nedeni olan açlığa yenik düşecektir.

Afrika orman fili avcıları ve tehditleri

Afrika orman filleri cüsselerinin büyüklüklerinden dolayı hayatta kalmalarını tehdit edecek hayvan çeşidi çok azdır. Fakat, yine de aslan ve sırtlan gibi büyük etoburların fil sürülerine saldırması da nadir görülen bir şey değildir. Afrika ormanı filleri oldukça uysal hayvanlardır ve Afrika’da vahşi doğada diğer büyük memeliler ve kuşlar ile göreceli olarak barış içinde birlikte yaşarlar. Ormansızlaşma ve bu nedenle doğal yaşam alanlarının kaybı, kaçak avlanma ile birlikte Afrika orman filine yönelik en büyük tehditlerden biridir.

Afrika orman fili İlginç bilgiler ve özellikler

Afrika orman filinin dişleri, kalın ormanın içinde daha kolay hareket etmelerine yardımcı olmak için kavisli yerine oldukça düzdür. Bu, pembemsi renk tonlarıyla birlikte, Afrika orman filinin dişlerini karaborsada yoğun talep gören fildişi haline getirdi. Afrika orman filleri birbirleriyle birkaç kilometre yoğun orman yoluyla iletişim kurabilseler de yaptıkları ses o kadar düşük ki insanlar tarafından duyulamaz. Tohumların Afrika’nın ormanlarına yayılmasında önemli bir araçtırlar ve bu nedenle de kendi doğal eko sistemlerini yürütmek için hayati öneme sahiptir.

Afrika orman filinin insanlarla ilişkisi

Ne yazık ki, Afrika’ya ve onun egzotik harikalarına olan ilginin artması nedeniyle, Afrika orman fili popülasyonunun neslinin tükenmesi tehlikesi gittikçe artmaktadır. 1989 yılında dünya çapında bir fildişi yasağı vardı ve bu da Afrika orman fil nüfusunun artmasını sağladı. 1980 yıllarında tahmini olarak 380.000 Afrika ormanı fili varken, kendi ülkelerindeki insan nüfusunun artmasıyla bu sayı 200.000’e kadar düştü. Yaşam alanlarının ormansızlaştırılması ve fildişi elde etme amacıyla yasadışı avlanma Afrika orman filinin ölümlerinin sayısını artırmaktadır.

Afrika orman filinin koruma durumu ve günümüzde yaşam

Günümüzde, bazı bölgelerde hafif bir toparlanma olmasına rağmen, Afrika orman fili popülasyonları, yasa dışı kaçak avlanma ve habitat imha seviyelerinin artması nedeniyle hala tehdit altındadır. Afrika’daki ormansızlaşma Afrika orman fillerinin hem yemeklerini hem de sığınaklarını vahşi ortamlarda daha savunmasız hale getirdiği anlamına gelir. Afrika orman fillerini av fileleriyle avlayan avcılar tarafından sürekli olarak tehdit altındadır. Şimdi bu filler nesli tükenmekte olan bir tür olarak listeleniyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.