Hayvan Dostlarımız Hakkında Her Şey!

Alman Kurdu Bakımı ve Özellikleri

6 sene önce 4.885 okuma
Okunma Süresi: 3 dakika

Alman Kurdu aslında Alman Çoban Köpeği olarak isimlendirilmiş bir köpek cinsidir fakat ülkemizde çoğu kişi Alman Kurdu olarak ismini söylemektedir. Peki Alman Kurdu Özellikleri ve bakımı nasıldır?

Güçlü ve dengeli bir yapısı vardır. Kahverengi ve siyah renkte olabilmektedirler. Burunları her zaman siyah renktedir. Hafiften diktörtgen bir yapıda vücutları vardır. Kemik yapıları çok güçlüdür. Başı vücudunla her zaman orantılı şekildedir. Dişleri de son derece kuvvetlidir. Kulakları dik ve öne bakan biçimdedir. Fakat 6 aylıktan küçük yavrularda kulaklar kıvrık şekilde olabilir. Gözleri badem gibidir ve çok zekice bakar. Arka ve ön bacakları adaleli şekildedir. Ayakları sert şekildedir. Uzun veya kısa bir şekilde tüyleri olabilmektedir.

Alman Kurdu Özellikleri Nelerdir?

Alman Kurdu Özellikleri açısından genelde iş köpeği olarak kullanılmaktadır ve korku nedir bilmeyen dikkatli bir köpek cinsidir. Cesurdur, neşelidir aynı zamanda çok itaatkar bir köpektir. Öğrenmeye çok hevesli olmasıyla sevilirler. Sadakat açısından diğer köpeklere oranlara daha fazla sadakat duygusu olan bir köpektir.

Kendinden emin bir yapıları vardır ama düşmanca bakmazlar. Eğitilebilirlik açısından çok yüksek sıralamada yer alan bir köpektir o nedenle öğrenme kapasiteleri de son derece fazladır. Ailelerine karşı düşkün olmaları ve onlarla vakit geçirmeleri çok hoşlarına gider fakat düşmanlara karşıda bir o kadar mesafe içerisindedir. Yalnız kalmaya çok uzun dayanabilen bir ırk değildir.

Alman Kurdu Çok Havlar mı?

Bu köpek gerektiği zamanlarda havlayabilmektedir.

Küçük yaşlardan itibaren itaat konusunda eğitimlere başlaması gerekir. Bu köpeği alırken özellikle iyi bir üreticiden almanız son derece önemlidir. Bazıları çünkü çekingen yapıdadır ve huysuzluk yaparlar. Bu karakterde olanlar korku sebebiyle ısırmaya eğilimlidirler. Yavruyu almadan önce muhakkak ailesine anne babasına köpeğin bakmanızı öneririz. Cezaya dayalı eğitim bu köpekler için uygun bir eğitim yolu değildir. Aşırı şekilde zeki olduklarından dolayı bu köpekler her konuda başarılı olabilir. Çoban köpekliği ayrıca koruma köpekliği ve polis, asker köpeği olarak da faydalanılan bir cinstir. Ülkemizde de son derece popüler olan Alman çoban köpeği, çok sık beslenen bir köpektir.

Yükseklik Erkekte 60 – 65 cm
Yükseklik Dişide 55 – 60 cm
Kilo Erkekte 35 – 40 Kg
Kilo Dişide 35 – 40 Kg

Alman Çoban Köpeği ilk defa köpek besleyecek biri için uygun mudur?

Bu köpek çok fazla dominant karakterde bir köpek değildir. İlk defa köpek besleyecek kişiler de tercih edebilir. Yine de tecrübeli sahipler yani en azından önceden köpek bakımı tecrübesi olan kişiler için çok daha uygundur.

Alman Kurdu Bakımı Nasıl Yapılır?

Eğer yeterli egzersizi sağlayabilecek zamanınız varsa ev içinde uygun bir köpek olarak gösterilmektedir. Yoğun şekilde hareket etmekten hoşlanmaktadır. Yine de bahçesi olan için özellikle sürekli ilgilenebilecek durumdaysanız geniş bir bahçeli evde daha fazla mutlu olacaktır.

Bu ırk sürekli az da olsa tüy dökebilen bir ırktır. Mevsimsel tüy dökümleri ise oldukça yoğun şekilde olabilmektedir. Evde besleyenler için tüy problemi sorun olacaksa fırçalama ile bu sorunu azaltabilirsiniz. Bu köpeği en fazla yılda 1 defa yıkamanız önerilir.

Adından da anlaşıldığı gibi Alman Kurdu, Almanya kökenli bir ırktır. Birçok üretici bir araya gelmiş ve eğitilebilirlik açısından yüksek ve itaatkar bir köpek olan olan Alman Çoban Köpeğini oluşturmuşlardır. 1899 yılında ilk defa bu köpek bu isimle kayıt edilmiştir. Birçok yarışmalara sokulmuş ve son derece başarılı olmuştur.

"Alman Kurdu Bakımı ve Özellikleri" için ilk yorumu siz yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir