Haberler

Armadilloların Atası Bulundu mu?

admin 0 2.132

Yapılan DNA araştırmaları sonucunda armadillolarla aynı aileden olduğu düşünülen ve 12 bin yıl önce yaşadığı öne sürülen devasa zırhlı hayvanlar ortaya çıkarıldı. Uzun süre armadillo familyası incelendikten sonra armadilloların 12 bin yıl önce yaşayan büyük devasa zırhlı hayvanlarla aynı familyaya sahip oldukları ortaya çıktı.

Hayvan dünyasını hareketlendiren bu buluş sonrasında armodilloların atasının büyük zırhlı hayvanlar olduğu tespit edildi. “Current Biology” dergisinde yayımlanan ve çok konuşulan araştırma sonucunda dikenli ve sopa şeklinde kuyruğa sahip olan hayvanların DNA yapısını tespit edebilmek için bilgisayar simülasyonlarının kullanıldığı belirtildi.

Armadillolardan alınan DNA örnekleri ile yapılan simülasyonlar karşılaştırıldı ve armadilloların atasının 12 bin yıl önce yaşayan devasa büyüklükteki zırhlı hayvanlar olduğu anlaşıldı.

12 Bin Yıl Önce Yaşayan Büyük Zırhlı Hayvanlar

12 bin yıl önce yaşadığı düşünülen büyük zırhlı hayvanların Güney Amerika’da buzul çağına kadar yaşadıkları düşünülüyor.

Bir araba büyüklüğüne ulaşan bu hayvanların günümüzde yaşayan armadillolarla benzer özelliklere sahip oldukları tespit edildi.

Gliptodonlar İle Armadillolar Arasınfdaki Farklar Nelerdir?

12 bin yıl önce yaşayan ve adına Gliptodonlar adı verilen büyük zırhlı hayvanlar ile armadillolar arasında büyük benzerlikler gözlemleniyor. Ancak birbirinden ayrılan yönlerinin bulunduğu biliniyor.

Gliptodonlar ile armadillolar arasındaki temel fark soyu tükenmiş olan hayvanların çok büyük ve kubbe şeklinde oldukları söylenmektedir. Diğer tüm özellikleri birbirleriyle bağlantı göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir