Kedi Türleri

Birman Kedisi Özellikleri ve Bakımı

hayvansever 0 2.856

Masmavi gözleri ile hayranlık uyandıran, upuzun tüyleri ile kış aylarında sıcak bir battaniyeyi aratmayan Birman kedisi; en özel ve en sevimli kedi türleri arasında yer alıyor. Size yoldaşlık edecek, sevgisi ile sizi sarıp sarmalayacak, bir o kadar da şirin mi şirin bir dost arayışındaysanız; hemen Birman kedisi evlat edinebilir; bu enerji dolu kedi ile ömrünüze ömür katabilirsiniz.

Yeni bir kedi sahiplenmek isteyen, ancak hangi kedi cinsini tercih edeceğine bir türlü karar veremeyen hayvan severler için bu yazımızda Birman kedisinin özelliklerine ve bakımına yer vermek istedik.

Birman Kedisine Dair Efsaneler

Birman kedisine ait bir efsaneye göre M.S 9. yy’da Güneydoğu Asya ülkelerinde Khmer Halkı’nın gözetiminde çok sayıda tapınak krallıkları varmış. Thai Akıncıları tarafından sık sık talan edilen bu tapınaklarda saf kar beyazı renginde beyaz kediler yaşarmış. Güneydoğu Asya’da yaşayan Budistler ise bu saf kar beyazı rengindeki kedilerin ölen rahiplerini temsil ettiğine inanır, bu yüzden de bu kedi cinsini sevgileri ile şımartırmış. Üstelik bu kediler; tapınakları da istilacılara karşı korur, kutsal bir rol üstlenirmiş.

Birman kedisine dair bir diğer efsaneye göre Lao-Tsun isimli tapınakta yaşlı ve bilge bir rahip olan Mun-ha’nın Sinh isminde bembeyaz ve güzeller güzeli bir kedisi varmış. Bir gece tapınağı istila eden akıncılar; Tanrıça heykeli önünde dua eden Mun-ha’yı öldüreceklerken kedisi Sinh sahibinin üstüne atlamış ve sahibinin ruhu onun ruhuna sıçramış. Aynı anda Tanrıça onu kutsayarak, safir mavisi göz rengini Sinh’e armağan etmiş.

Birman Kedisinin Özellikleri

· Uysal ve sessiz sakin olması
Diğer kedi cinsleri içerisinde sessizliği ve uysallığı ile ön plana çıkan Birman kedisi; sahibi ile iletişim kurma konusunda da oldukça yetenekli! Sessiz ve uysal olmasına rağmen de bir o kadar meraklı!

Evde sizi usul usul takip eden, her sözünüzü dinleyen, sizi çileden çıkarmayan bir evlat ile takılmak istiyorsanız; Birman kedisi tam da size göre.

· Yuvarlak ve çekik gözler
Kedi gözü makyajı yapmak için hangimiz saatlerce ayna karşısında uğraşmıyoruz ki? Üstelik gözlerimiz biraz da büyük ve yuvarlaksa gözlerimiz ile dikkat çekmeyi başarıyor, her girdiğimiz ortamda ilginin bize yönelmesini sağlıyoruz.

İşte Birman kedisi; tam da öyle bir güzellikte! Yuvarlak ve çekik gözleri ile adeta bir güzellik Tanrıçası!

· Çiftleşme merakı
Çiftleşmeye oldukça düşkün olan dişi Birman kedisi; daha 7 aylıkken olgunlaşıp, evin içinde sabahlara kadar miyavlayarak, ilginç sesler çıkarabilir. Bu yüzden kedinizi kısırlaştırmayı düşünüyorsanız; 6-7 aylıkken çiftleştirmenizi öneriyoruz.

Birman Kedisi Fiziksel Özellikleri

  • Yuvarlak ve mini minnacık bir burun, geniş, yuvarlağımsı ve bir o kadar da güçlü bir kafa ve avını bir çırpıda akarde edecek sağlamlıkta bir çene.
  • Uzun bir beden, kalın ve orta uzunlukta bacaklar, sağlam ve geniş patiler, karın bölgesinde dalgalaşan uzun ve ipeksi tüyler.
  • Bedenle orantılı, orta uzunlukta bir kuyruk.

Birman Kedisi Bakımı

  • Uzun ve ipeksi tüyleri ile yumuşacık olan bu kedinin bakımı, sanılanın aksine oldukça basit. Çünkü Birman kedisinin tüyleri kolay kolay birbirine dolanmıyor, yani tüylerini kolaylıkla tarayabiliyorsunuz.
  • Birman kedisi kış tüylerini ilkbahar aylarında döktüğü için ilkbaharda kedinizi yoğun aralıklarla tarayabilirsiniz. Diğer dönemlerde ise onu haftada bir kez olacak şekilde taramanız yeterli!
  • Oldukça naif olan Birman kedisinin ağız bakımını da ihmal etmemeli, haftada bir kez olacak şekilde dişlerini fırçalamalısınız.
  • Evdeki eşyalarınızın delik deşik olmaması adına iki haftada bir de tırnaklarını kesebilirsiniz.

Birman Kedisinde En Sık Görülen Hastalıklar

  • Kedinizin rahatsızlanmasını, hasta bir şekilde bir köşede yatarak, ağlar gözlerle size bakmasını istemiyorsanız; kedinizin sağlığını da kesinlikle ihmal etmemeniz gerekiyor.
  • Birman kedisinde en sık görülen genetik rahatsızlıklar ise kalıtsal hipotrikoz, korneal dermoid ve sponjiyöz dejenerasyon. Oldukça nadir görülen kalıtsal hipotrikoz; maalesef ki ilerlediğinde Birman kedisinin ölmesine bile neden olabiliyor.

Kedinizin sizinle birlikte daha uzun yıllar boyunca mutlu mesut bir şekilde yaşaması adına ona sağlık karnesi çıkarmayı ve aşılarını zamanında yaptırmayı kesinlikle unutmamanız gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.

Bu içerik, adlı ziyaretçimiz tarafından oluşturulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.