Köpek Türleri

Buldog Cinsi Köpeklerin Özellikleri ve Bakımı

hayvansever 0 3.254

Çoğu köpekdaşına nazaran yırtıcılığı ile ön plana çıkan, en büyük hayvan severlerin bile sevmekten ve yanaşmaktan korku duyduğu Buldog cinsi köpeklerin aslında sahiplerine oldukça sadık ve güvenilir olan birer dost olduklarını biliyor muydunuz?

Yüzyıllar önce İngiltere’de köpek dövüşlerinde kullanılmak üzere üretilmiş olan bu sevimli, bir o kadar da bacaksız bir görünüme sahip olan dostlarımız; İngiltere’de 1800’lü yılların ortalarında köpek dövüşleri yasaklanınca ev köpeği olarak, sevgi ve ilgi ile beslenmeye başlanmış. Yani Buldog cinsi köpeklerin birer canavar olduğu düşüncesi de o günden sonra tarihin tozlu sayfalarındaki yerini almış.

Bu yazımızda Buldog cinsi ile ilgili merak ettiğiniz soruları yanıtlamaya çalıştık. Keyifli okumalar…

Buldog Cinsi Köpeklerin Özellikleri Nelerdir?

 • Sert görünümünün ardında yatan sessiz, sakin ve uysal bir ÇOCUK!
 • Tanımadığı yabancılara karşı önyargı ve mesafe( Bazen, sinirli bir şekilde de havlayabilir)
 • Beyaz, açık kahverengi, benekli tüy yapısı
 • Bedenine göre ortalamanın üstünde büyüklükteki iri bir kafa ve surat
 • Sevgi dolu, sahiplenici ve koruyucu bir DOST!
 • Çocuklarla samimi bir ilişki kurmada oldukça yetenekli
 • Diğer köpeklerden pek hoşlanmayan bir BENCİL!
 • Sıcak ve soğuk havaya karşı DAYANIKSIZLIK!
 • Eğitime pek açık olmasa da iyi bir eğitimle yola getirilebilirlik
 • Oyunculuk yeteneği yüksek bir aktör ya da aktris
 • Tıpkı munzur bir kedi gibi yüksek noktalara atlayabilme hatta sıçrayabilme BECERİSİ
 • Bitmek bilmeyen bir enerji
 • 8-10 yıllık yaşam süresi
 • Yumuşak, kısa ve düz TÜYLER
 • Havlamaya düşkün olmayan bir TEMBEL

Daha çok polis ve bekçiler tarafından yetiştirilen, özellikle mutlu olduğunda ve çevresinden ilgi gördüğünde ağzındaki salyalarına sahip çıkamayan bu köpek; genellikle 20 kg ağırlığında ve 30 cm uzunluğunda bir bedene sahip. Buldog cinsi köpeklerin dişi olanları ise çoğunlukla kısır. Yani, dişi bir evlat edinmek istiyor lakin yavrular ile uğraşmak istemiyorsanız; hepsi bir yana sert bir mizacınız bulunuyorsa size arkadaşlık etmesi için Buldog yavrusu evlat edinebilirsiniz.

Küçük bir çocuğunuz ya da minik bir bebeğiniz varsa bebeğinizi onu daima koruyabileceği bir arkadaş ile birlikte büyütmek için de Buldog sahiplenebilirsiniz. Evinizin bahçesinde ya da ev ortamında besleyeceğiniz bu köpeğin 7/24 sizi hırsızlardan, yabancılardan koruyacağına şüpheniz bile olmasın!

Havlamayı pek sevmeyen, 7/24 enerjisini kaybetmeyen bu köpek; sürekli tüylerini döken bir köpek olmaması ile de ön plana çıkıyor. Yani evin içinde sürekli tüy temizlemek istemiyorsanız; arada bir taranma ile yetinen bu köpekle oldukça iyi anlaşabilirsiniz. Onunla birlikte uzun yürüyüşlere çıkabilir; onunla değişik oyunlar oynayabilir; apartman binasında otursanız bile komşularınızdan şikayet almadan onu büyütebilirsiniz.

Buldog Bakımı Esnasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Daha öncede belirttiğimiz gibi fazla uzun tüylere sahip olmayan Buldog cinsi köpeğinizi haftada bir olacak şekilde taramanız yeterli! Bakımı esnasında vücudundaki kırışık deriler arasında kalan kısımları da nemli bir bezle silmeyi unutmazsanız, onu daha da mutlu edebilirsiniz.

Buldog cinsi köpeğinizin en sık karşılaşabileceği rahatsızlıklar ise kalça, diz, sindirim sistemi ve solunum sistemi problemleri. Bu yüzden de köpeğinizi düzenli olarak veterinere götürmeli, gelişimini ve sağlık durumunu her daim takip etmelisiniz.

Yavru Buldog’ların bile kafası vücuduna göre kat ve kat daha büyük olduğundan olur da dişi köpeğiniz hamile kalır ve doğurmaya kalkarsa doğumun bir veteriner tarafından gerçekleştirilmesini sağlamanızı öneriyoruz. Aksi halde yavruların ölü doğması, annenin doğum esnasında zorluklarla karşılaşması oldukça muhtemel!

Sevgiler…

Bu içerik, adlı ziyaretçimiz tarafından oluşturulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.