Köpek Türleri

Çin Aslanı Özellikleri ve Bakımı

admin 0 3.079

Yanaklarını sıkmak, tüylerinin arasından avuçlarınız hiç çıkmasın isteyeceğiniz bir cins, Çin aslanı veya nam-ı diğer Chow Chow. Çin geçmişi içerisinde binlerce yıla dayanan köklü bir geçmişe sahip olan Çin aslanı, köpek cinsleri arasında sevimli, sıcak görünümleri ile en beğenilen cinslerden bir tanesi. Dünya genelinde gördüğü ilgiyi Türkiye’de de gören Çin aslanı, siyah dilleri ve düz arka bacakları ile kendini her yerde belli eden fiziksel bir görünüme sahip.

Diğer Fiziksel Özellikleri

Yumuk gözleri, kıvrık kuyruğu, uzun yelesi, kıvrık kulakları ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran bu cins, krem, kızıl veya siyah renkli tüylere sahip olabilmektedir. Tüm tüyleri aynı renk olan Çin aslanlarının hiç birinde alacalı tüy renklerine rastlanılmamaktadır.

Arka bacakları dümdüz birer çizgiyi andırmaktadır. Bu özelliği ile de diğer cinslerden kendisini ayıran, farklı bir görünüme sahip olması ile dünya genelinde ilgi çekmektedir. Aslan görünümünü andıran yeleleri sayesinde Çin aslanlarının en uzun tüyleri baş bölgesinde bulunmaktadır. Diğer köpek ırklarına göre oldukça iri ve dolgun sayılabilecek suratı görenlerin ilk bakışta ondan çekinmesine neden olabilmektedir.

İri bir cüsseye sahip olan Çin aslanlarının vücut ağırlıkları 20 – 30 kilogram arasında değişmektedir.

Çin Aslanının Davranış Özellikleri

Bir Çin aslanı sahiplenmek isteyen kişiler, fiziksel özelliklerinden çok bu köpeklerin nasıl bir karakterleri olduğunu merak etmektedir. Büyük bir cüsseye, özellikle büyük bir kafaya sahip olmaları ilk anda onların saldırgan davranışlar sergileyebileceğini düşündürerek kişilerin çekinmelerine yol açabilmektedir. Sahiplerine karşı oldukça sevecen ve oyunbaz olan Çin aslanları, yabancılara karşı saldırgan tavırlar sergileyebilmektedir. Fakat bu konu köpeğin eğitim durumuna göre de değişkenlik göstermektedir. Irk geneline bakıldığında çok fazla gürültü çıkarmayan, sakin bir köpek cinsi olduğu söylenebilmektedir.

Sakin yapılarının arkasında inatçı bir karakter taşıyan Çin aslanları, kalabalık aileler ile yaşadıklarında tüm bireyleri sahipleri olarak kabul etmeyi de reddetmekte, aralarından bir kişiyi seçerek ona bağlanma eğilimi göstermektedir. Baskın bir karaktere ve yabancılara karşı saldırgan bir yapıya sahip olan Çin aslanını besleyecek olan kişinin sakin olması Çin aslanının eğitimi açısından önem taşımaktadır. Sabırsız, stresli, gergin kişilere bu ırktan sahiplenme yapmaları tavsiye edilmemektedir.

Başına buyruk köpekler olan Çin aslanları evdeki başka köpeklerle geçinme konusunda da sorun çıkarabilmektedir. Fakat ne ilginçtir ki, başka köpekler ile iletişimde gergin tavırlar sergileyen Çin aslanları, kedilere karşı daha sıcak bir tutum takınmaktadır.

Neredeyse hiç havlamaz, denilecek kadar sessiz olan Çin aslanları bu yönden bakıldığında apartman yaşamında yaşamaya uygun bir ırk olarak düşünülebilmektedir. Fakat apartman yaşamı için Çin aslanının yavru döneminden itibaren bu ortamın içerisinde yer alması gerekmektedir. Çünkü gerekli egzersiz ihtiyaçlarını apartman yaşamında karşılayamayan Çin aslanları, bu yaşam stilinde huysuzluklar gösterebilmektedir.

Vücutlarında özellikle baş ve kuyruk bölgelerinde çok fazla tüye sahip olmalarından dolayı sıcak iklimli bölgelerde yaşamamaları da tavsiye edilmektedir.

Tüy Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Tüm evcil hayvanlarda olduğu gibi Çin aslanlarında da tüy bakımı oldukça büyük önem taşımaktadır. Çok fazla tüye sahip olan Tüy aslanlarında ciddi tüy dökme problemi görülebilmektedir. Bu durum mevsim çeşitlerinde kürk değiştirmelerinden dolayı ciddi boyutlara ulaşabilmektedir. Belli dönemlerde tıraş ettirmek tüy dökümüne karşı bir problem olarak görülebilmektedir. Fakat tıraş ettirme tüylü hayvanların hepsinde “utanma, buna bağlı stres” sorunlarına yol açtığından dolayı tavsiye edilmemektedir.

Çin aslanının sağlıklı tüylere sahip olması ve tüy dökme sorununun en aza inmesi için öncelikle kaliteli mama ile beslenmesi gerekmektedir. Aynı zamanda günlük olarak tüylerinin fırçalanarak bakımının yapılması, gerekli egzersizlerinin günlük yaptırılarak “mutlu, huzurlu, sakin” olması da tüy kalitesini etkilemektedir. Çünkü hayvanlarda stres, direk tüy sorunlarının ortaya çıkmasına yol açmaktadır.

Çok uzun tüylere sahip olduğundan dolayı Çin aslanında bakımsız tüyler karışma, düğüm olma gibi sorunlarla da karşınıza gelmektedir. Bu nedenle belirli dönemlerde kısaltma şeklinde tıraş sağlıklı bir görünüm için önerilebilmektedir. Tüylerin karışmaması için de günlük fırçalama atlanmamalıdır.

Çin Aslanı Nasıl Beslenir?

İri cüsselerinin altında oldukça hassas bir bünye taşıyan Çin aslanlarının, mama kalitesine çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda veteriner hekimin önereceği vitaminler de düzenli olarak kullanılmalıdır.

Çin aslanlarının sahiplerini en çok zorladığı konulardan bir tanesi de yemek seçiciliğidir. İnatçı yapıları burada ortaya çıkan Çin aslanları, mama konusunda seçici davranmaktadır. Bu nedenle mama alırken kaliteli, besin değerleri yüksek ve hassas & mama seçen köpekler için özel üretim olan mamalar denenmelidir.

Tuvalet Eğitimi ve Diğer Eğitimler

Çin aslanlarının inatçı olduğunun bir kez daha burada altını çizmek gerek. Çünkü eğitimlerde kolay yola gelen canlılar değillerdir. Çin aslanları içine kapanık, başına buyruk ve bir köpekten beklenmeyecek derecede inatçı olmalarından dolayı tuvalet eğitiminde de zorluklar çıkarmaktadır.

Komutları kısa sürede kavrayan Çin aslanları, yerine getirme konusunda kendi keyiflerine göre hareket etmeyi tercih edebilmektedir. Bu durum köpeğin sahibi ile arasında kurduğu bağa göre de değişkenlik göstermektedir. Eğitim aşamasının çok fazla yorucu olmadan tamamlanması arzu ediliyorsa Çin aslanlarının yavruyken sahiplenilmesi tavsiye edilmektedir.

Eski zamanlarda kızak çekiminde dahi kullanılan Çin aslanlarının düzenli olarak egzersizlerinin yapılması gerekmektedir. İri bir yapıya sahip olmalarından dolayı beden sağlıkları için günlük egzersiz kaçınılmazdır. Düzensiz ve uzun aralıklarla yapılan egzersizler Çin aslanlarının tembelleşmesine bu da kilo problemlerine bağlı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Çin Aslanı Evde Beslenir mi?

Köpek sahibi olmak isteyenlerin ilk sordukları sorulardan bir tanesi; evde beslemek için uygun mu? Çin aslanı için bu soru geçerli olduğunda yanıt hem “evet” hem “hayır” olmaktadır.

Çin aslanı aile bireylerinin her birini sahibi olarak görmese de tanıdığı, sürekli beraber yaşadığı bireylere sadık bir canlıdır. Ayrıca çocuklar ile çok iyi anlaşan Çin aslanları, tam bir aile köpeği olarak görülmektedir. Bu yönden bakıldığında evde beslemek için uygun bir köpek cinsi olarak kabul edilmektedir.

Çok fazla tüye sahip olması çok fazla tüy dökmesi anlamına gelmektedir. Bu da evde beslemek için gerçekten uygun mu, sorusunu bir kez daha sorduran problemler arasında yer almaktadır. Tembelliğe yatkın, çok hareketli bir ırk olmaması ilk bakışta evde beslemek için avantaj olarak görülmektedir. Fakat bahsettiğimiz gibi Çin aslanının sağlığı için egzersiz çok önemlidir. Evde yeterli alanın olması bir nevi kabul edilebilmektedir. Fakat Çin aslanının mutlu olması ve sağlıklı bir egzersiz gerçekleştirebilmesi için küçük bir bahçe gerekebilmektedir.

Çin aslanını evde beslemeye karar verdiyseniz düzenli olarak tüy bakımını yapmaya, her gün tuvalet ihtiyacı dışında egzersiz için dışarı çıkarmaya, ev içerisinde çok tembel olmamasına dikkat etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Eğitimli bir köpek olmasını istiyorsanız Çin aslanları oldukça özgürlüklerine düşkün olduklarından eğitim konusunda son derece zorlayıcıdırlar. Eğer eğitimi kendiniz vermeyi düşünüyor ve bu konuda deneyimli değilseniz bir Çin aslanı sahiplenmeyi bir kez daha düşünmeli, eğitim için profesyonel kişilerden destek almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.