Kediler

Dişi Kedi Kısırlaştırma Operasyonu Ovariohysterectomy

admin 0 1.505

Kediler tek seferde 1 ve 5 arası yavruladıkları için dişi kedi kısırlaştırma operasyonu Ovariohysterectomy kediler için önlem olan bir seçenektir. Bu sayede kedinizin yavrulamasının önüne geçebilirsiniz. Kedisinin çiftleşmesini istemeyen sahipleri yetkili veteriner hekimlere giderek bu konuda bilgi alabilir ve en doğru zamanda kedi kısırlaştırma ameliyatı yaptırabilirler.

Ameliyata alternatif kedi kısırlaştırma iğnesi mevcuttur. Senede iki kez kızgınlık döneminde yapılır. Ancak kedi sağlığı açısından endişe yaratan hususlar vardır.

Ameliyat Ne Zaman Yapılmalı?

Kedi kısırlaştırma ameliyatı kesinlikle kedinin kızgınlık döneminde yapılmaz. Kedinin kızgınlık döneminin geçmesi gerekir. Ayrıca kedi çok küçükken de bu ameliyat yapılamaz. Çünkü kedinin ergenliğe girmiş olması gerekir. Bu yüzden kedi kısırlaştırma yaşı olarak 5 aydan sonra gösterilebilir. Beş aydan sonra yavrular ergenliğe girerler. Ergenlik sonrası ve doğum yapmadan öncesi kediler için en uygun kısırlaştırma zamanıdır. Bu dönemde kısırlaştırılan kediler; meme, yumurtalık, rahim kanseri gibi tümörlere daha az yakalanırlar.

Ameliyat Nasıl Yapılır?

Dişi kedilerin kızgınlık dönemine girmesi onların çiftleşme isteğini gösterir. Kedinin çiftleşmemesi için kızgınlık dönemine girmemesi gerekir. Bu ise rahim ve yumurtalıkların tamamen alınması ile sağlanır. Sadece rahim alınırsa kedi hamile kalamaz ama çiftleşmek isteyecektir. Bu yüzden dişi kedilerin kısırlaştırılması daha uzun sürer.

Ameliyat öncesi kediler 12 saat süreyle bir şey yememelidir. Ameliyat sırasında kedi narkoz ile uyutulur. Karından açılan 3 dikişlik kesi ya da yan karından tek dikişlik kesi ile ameliyat yapılır. Ameliyat bu şekilde yapılır. Dişi kedi kısırlaştırma ameliyatı ne kadar sürer dersek ortalama bir saati bulmayacaktır.

Kısırlaştırma Fiyatları

Kedilerin kısırlaştırılması için belediyeler tarafından çok cüzi ücretlerle hizmet verilmektedir. Mesela Ankara Belediyesi çok uygun fiyata bunu yaparken, İzmir belediyesi iki katı fiyatla yapmaktadır. Özellerde ise belediyelerin 4 katı fiyatına kısırlaştırma ameliyatı yapılmaktadır. Ancak fiyatlar en pahalı olan yelerde bile bin lirayı geçmemektedir.

Kedi kısırlaştırma fiyat bilgisini hem belediyelerden hem de özel kliniklerden alarak kedinizi kısırlaştırabilirsiniz.

Ameliyat Sonrası Kedi Bakımı

Ameliyattan sonra kediniz bir gün müşahede altında tutulacaktır ve kontrole dildikten sonra eve gönderilmektir. Kedinin kendine gelmesi yaklaşık bir gün sürer. Bu süre içinde kedinizin kusması normaldir. Kedi kendine geldikten sonra artık yemek verilebilir.

Dişi kedi kısırlaştırma sonrası bakım çok önemlidir. Çünkü kedinizin dikişleri halen duruyor olacaktır. Kedi ise merak içgüdüsü ile bu dikişlerle oynamak ya da o bölgeyi yalamak isteyebilir. Bunu önlemek için kediniz Elizabeth yakalığı denen aparattan alarak boynuna takabilirsiniz. Ters huni şeklindeki bu yaka ile kedinin hareketleri kısıtlayacağı için ameliyatlı bölgeye ulaşamayacaktır.

Kedinizi eve götürdükten sonra bol bol dinlendirin. Çocuklar ya da diğer hayvanlardan uzak tutun. Rahat ve temiz bir yerde yatırın. Kedi kısırlaştırma sonrası dikişler enfeksiyon kapabileceği için kedinin bakımı ve pansumanları önem taşır.

Kısırlaştırma Sonrası Kedideki Değişiklikler

Kısırlaştırma sonrası kedi davranışları farklılık gösterecektir ki bu normal bir durumdur. Kediniz artık daha uysal ve uyumlu olacaktır. Kısırlaştırma kedilerin ömrünü uzatacaktır. Çünkü her doğum kedinin ömrünü kısaltır.

Toplumdaki yaygın kanata kısırlaştırma sonrası kedinin kilo alacağı yönündedir. Ancak bu beslenme ile ilgili olan bir durumdur. Çünkü kedinin hareketliliği kısırlaştırılınca azalacaktır. Beslenmesi de buna göre azaltılmalıdır. Aksi tekdirde kilo alması normaldir. Çünkü kediniz artık daha hareketsiz olacaktır. Kısırlaştırma sonrası kedi psikolojisi daha sakin ve ılımlı olmaya meyillidir. Bu duruma alışmalısınız. Kızgınlığı eskiye nazaran azalacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.