Listeler

Dünyanın En Zehirli 10 Korkunç Böceği

Doruk 0 3.535

Çoğu insana göre tam tersi olsa da çoğu böcek türü sevimli ve zararsızdır. Başımınız üzerinde vızıldamadığı ya da yakınımıza gelmedikleri sürece görmezden geldiğimiz bu canlılardan bazıları bize kabus yaşatabilir. Saldırdıkları kişileri adeta süründüren bu böcek türlü acı verici olabiliyor. Hatta bazı türler ölümlere dahi neden olabiliyor o yüzden siz siz olun böceklere karşı biraz daha dikkatli olun.

1Dev İpek Böceği Tırtılı

Bu oldukça korkunç görünen tırtıl Amerika’da görülmektedir ve hemen hemen her yıl birkaç kişiyi öldürmektedir. Son derece güçlü bir zehir barındıran böceğin küçük kıllarında toksinler mevcuttur. Bu türe yerel halk katil tırtıl demektedir. Vücuda salgılandığında kangren benzeri sonuçlara neden olur.

2Mermi Karıncası

Dünyanın en çok acıtan böceklerinden biri olan mermi karıncaları dünyanın en büyük ve güçlü karınca türüdür ve aynı zamanda zehirlidir. Yaklaşık olarak 2,5 cm uzunluğuna ulaşan karıncalar bir yaban arısı büyüklüğündedir. Bir ısırığı tüm gün boyunca etkili olmaktadır.

3Dev Amazon Kırkayağı

35 cm kadar uzayabilen bu kırkayak türü dünyanın en büyük kırkayağı olarak kabul edilmektedir. Güney Amerika ve Karayip’lerde görünen tür son derece saldırgandır. Küçük hayvanlar için ölümcül olan zehri ile avlarını yakalar ve sindirir. İnsanlara karşı ölümcül olmasa da son derece acı verici olabiliyor.

4Tsetse Sineği

Tıpkı sivrisine gibi bu türde kan ile beslenmektedir. Ancak bu türde hoş olmayan bir durum vardır. Sineğin ağız kısmında ufak dişler bulunur. Bu böcekler çeşitli hastalıkları bulaştırmaktadırlar ve başta gelen hastalık ise uykusuzluktur eğer tedavi yapılmaz ise enfeksiyona neden olmaktadırlar.

5İnsan Botfly

Dışarıdan bir arıya benzese de aslında daha anteni ve daha az tüyü vardır. Genellikle iri geyiklere ve insanlara saldırmaktadırlar. Yumurtalarını diğer sinek yumurtalarını sineklere ve böceklere bıraksa da etlere de bırakmaktadır ve bu larvalar etin çürümesine neden olmaktadırlar. En bir insana bırakacak olursa bölgenin çürümesine neden olur ancak cerrahi müdahale ile tedavi edilmektedir.

6Katil Arı

Dışarıdan bir bal arısına benzese de aslında oldukça farklıdır. Bal arıları zayıf ve düzenli bir saldırı yaparken bu arılar güçlü, düzensiz ve çok sayıda saldırı yapmaktadırlar. Küçük koloniler halinde yaşarlar lastikler, kutular ve arabalarda koloni kurabilirler. Bu arıların bilinen en büyük özellikleri ise insanları uzun mesafe boyunca kovalamalarıdır.

7Sürü Karıncaları

22 milyona varan nüfusları ile sürü karıncaları göçebe bir hayat sürmektedirler ve yoluna çıkan her şeye saldırmaktadırlar. Çoğu zaman Afrika’da görülürken çeşitli ormanlarda da yaşadıkları görülmüştür. Yılanlar, küçük memeliler ve kuşlara saldırmaktan çekinmemektedirler.

8Asya Dev Eşek Arıları

Dünyanın en büyük eşek arısı türü olan Asya Dev Eşek Arıları Doğu Asya’da yaşarlar. Çoğu zaman bal arılarının kovanlarına saldırarak larvalarını yerler. 2013 yılında yaklaşık 40 kişinin ölümüne neden olan bu tür 1600 kişiyi de yaralamıştır.

9Püsküllü Tırtıl

Son derece değişik bir görüntüye sahip olan bu tür sevimli görünebilir ancak Amerika’daki en zehirli böceklerden biridir. Püsküllü tırtılın ısırığı kişide yanma, baş ağrısı, şişlik ve bulantı gibi sorunlara neden olmaktadır.

10Maricopa Karıncaları

Dünyanın en zehirli böceği olan bu karıncalar amino asit, peptid ve proteinden oluşan zehir karışımına sahiptir. Avına yapıştıktan sonra mümkün olduğunca çok zehir enjekte etmeye çalışan Maricopa karıncalarının zehri bir bal arısından yaklaşık 12 kat daha etkilidir. 350 karınca bir kişiyi öldürebilecek kadar zehir salgılayabilmektedir. Zehir yaklaşık olarak 8 saat boyunca etki etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.