Köpek Türleri

Golden Retriever Bakımı ve Özellikleri

hayvansever 0 3.537

Diğer köpeklerle oldukça iyi anlaşan, iyi huylu, dost canlısı ve söz dinleyen köpek Golden Retriver; köpek türleri içerisinde sevimliliği ile de dikkat çeken, sıcak mı sıcakkanlı bir dostumuz. Sahibine tamamen aşık olan, sabrı ve sadakati ile insanlara örnek olan Golden Retriever; 1800’lü yıllarda İngiltere ve İskoçya’da halkın avcılık esnasında vurdukları kuşları bulup getirmeleri amacıyla üretilmiş olsa da zaman içerisinde sahiplerinin gönlünü çalmayı başaran bu köpek; güzelliği ve dostluğu ile insanların en yakın dostu olmayı da başarmış. Golden Retriver üretiminde ise avcılık yeteneği ile ünlü olan Setter, Bloodhound cinsi köpekler çiftleştirilmiş.

Şirin mi şirin bir Golden Retriever yavrusu sahiplenmeyi düşünüyorsanız; bu dost canlısı köpeği daha yakından tanımanız adına bu yazımızı kesinlikle okumanızı öneriyorum.

Golden Retriever Özellikleri

 • Arkadaş canlısı, çocuklarla iyi anlaşabilen, yabancılarla dostluk kurmada zorluk çekmeyen, diğer köpek arkadaşları ile de uyum içerisinde hareket edebilen bir DOST!
 • Kolaylıkla eğitilebilen, altın rengi tüyleri ile göz kamaştıran, bekçilik söz konusu olduğunda pek de yetenekli olmayan bir OYUNCU!
 • Yemek yemeye düşkünlük yani tam bir OBUR!
 • Gelişmiş koku alma duyusu, avı bulup getirme konusunda üstün başarı.
 • Kötü hava ve çevre koşullarına dayanıklı bir SURVIVOR.
 • İyi bir yüzücü.

Ortalama yaşam ömrü 10-13 yıl arasında değişkenlik gösteren Golden Retriver; aynı zamanda en zeki köpek türleri listesinde üst sıralarda bulunuyor. Bu yüzden de görme engellilere rehberlik etmesi amacıyla da kullanılabiliyor. Hatta bebek bakıcılığı konusunda da tam bir uzman olan Golden Retriever’e bebeğinizi bile teslim edebileceğinizi söylesek, abartmış sayılmayız.

Golden Retriever Bakımı

Bu güzeller güzeli, şirin dostunuzun yaşam ömrünü uzatmak, yani onunla bol bol anı biriktirebilmek istiyorsanız; onunla evladınız gibi ilgilenmeli, onun bakımını asla ihmal etmemelisiniz. Aksi halde köpeğiniz hiç de ummadığınız bir anda vefat ettiğinde kendinizi suçlayabilir; hatta ömrününüzün sonuna kadar kendinizi affetmeyebilirsiniz.

 • Özellikle mevsim geçişlerinde altın sarısı rengindeki tüylerini birer birer döken köpeğinizi her gün düzenli olarak taramanızı öneriyoruz. Böylelikle onun kendini daha mutlu ve daha güvende hissetmesini de sağlayabilirsiniz.
 • Golden Retriever köpeğinizi kendi evinizin bahçesinde besleyebileceğiniz gibi geceleri onunla birlikte de uyuyabilir, yani kendi yatağınızı onunla paylaşabilirsiniz.
 • Onun sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmesi adına tüm aşılarını zamanında yaptırmalı, yavru köpeğinize sağlık karnesi çıkarmayı unutmamalısınız.

Golden Retriever Nasıl Beslenmelidir?

 • Yavru Golden Retriever köpeğinizi büyüdüğünde obez olmaması için protein açısından yüksek mamalarla beslemeli, bebeğinizi beslerken muhakkak kaliteli mama markalarını tercih etmelisiniz (Ona ev yemeği vermemeniz bu noktada oldukça önemli. Aksi halde minik bebeğiniz büyüdüğünde şişman bir Golden Retriever ile karşılaşmak zorunda kalabilirsiniz).
 • Köpeğinizi ödüllendirmek yani onu şımartmak istediğiniz anlarda ona yağsız, tuzsuz ve baharatsız yiyecekler sunabilirsiniz.
 • Golden Retriever köpeğinize 2 aylık olana kadar 6, 4 aylık olana dek 5, 6 aylık olana kadar 4, 12 aylık olana kadar 3 öğün verebilirsiniz (Bebeğiniz büyüyüp 1 yaşına bastığında ise 2 öğün yemesi yeterli olacaktır).

Sevgiler…

Bu içerik, adlı ziyaretçimiz tarafından oluşturulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir