Genel Kültür

Hayvanlarda Kış uykusu

Doruk 0 1.991

Canlı varlıkların, soğuk ve kurak mevsimlerde yaşamlarını sürdürebilmeleri için vücutlarında birtakım olaylar gerçekleşir. Canlılardaki bu döneme kış uykusu adı verilir.

Bir hayvanın kış uykusu esnasında vücut sıcaklığı normalin altına düştüğü gibi kalbin de atma sayısı azalmaktadır.

Fakat bütün canlılar kış uykusuna yatmaz. Kış uykusu iklim koşullarının elverişsiz olduğu zamanlarda ve kış aylarında görülür. Omurgalı, omurgasız ayrımı olmadan birçok canlı kış uykusuna yatabilir.

Sonbahar mevsiminden sonra ağaçlar yapraklarını dökerler ve birkaç ay süreyle meyve ve çiçek üretmeden, bi nevi dinlenme dönemine girmiş olurlar. Kışın, yaprak döken veya dökmeyen tüm ağaçlar yaşamsal faaliyetlerini minimuma indirir. Bitkiler yaşamsal faaliyetlerini yavaşlatması; hayvanların beslenebilmek için gerekli yiyeceği bulamaması anlamına gelir ve bu durum bu nedenle özellikle orman hayvanlarının kış uykusuna yatmalarına neden olur.

Bazı kuş türleri de aynı şekilde, kışın sürüler halinde sıcak ülkelere göç ederler. Çünkü ağaçlardan ve bitkilerden elde edebilecekleri besin miktarı sınırlıdır ve bu da onlarda sıcak iklimlere göç ihtiyacı doğurmuştur.

Kanadı olmayıp, otlarla, tohumlarla, böceklerle beslenen, iklim koşullarının nispeten daha elverişli olduğu bölgelere yürüyerek de gidemeyecek olan hayvanlar da kış uykusuna yatarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.