Hayvan Dostlarımız Hakkında Her Şey!

Karıncalar hakkında bilmedikleriniz

6 sene önce 1.368 okuma
Okunma Süresi: 2 dakika

Karıncalar 100 milyon yıldan uzun süredir dünya üzerinde yaşamaktadır ve gezegenin her yerine yayılmış durumdadırlar. Dünya’nın bilinen en eski karınca fosili bir amberin içinde korunmuş şekilde bulunmuştur. Adı Sphecomyrma freyi’dir.

Dünya üzerinde 35 bin karınca türü mevcuttur. Çoğu karınca türü sıcak iklimlerde yaşar. Yaklaşık 9 bin 500 karınca türü bilinmektedir. Bilim adamları bunun yaklaşık iki katının henüz keşfedilmeyi beklediğine inanmaktadır. Dünya üzerindeki her bir insan için yaklaşık 1,6 milyon karınca bulunmaktadır. Bugün yaşayan tüm karıncaların toplam ağırlığı, yaşayan tüm insanların ağırlığından daha fazladır.

Tüm böcekler arasında en büyük beyin karıncanınkidir. Bir karıncanın beyninde yaklaşık 250 bin beyin hücresi bulunur. (Bir insanın beyninde 86 milyar beyin hücresi mevcuttur.  Dolayısıyla, 34 bin karıncalık bir koloninin beyin hücresi toplamı bir insanınkine denktir. ) Bir karınca kolonisinin nüfusu yüz binlerden milyarlara varabilir.

En büyük karıncanın uzunluğu 2,54 santimdir, en küçük karınca ise bir milimin onda biri uzunluğundadır.  Karıncalar gri, kırmızı, kahverengi, sarı, mavi ya da mor olabilirler. Ortalama ömürleri 45 ila 60 gündür.

Karıncalar koloni denen büyük gruplar hâlinde yaşarlar. Her karıncanın kolonide belirli bir görevi vardır.

Karıncalar Hakkında İlginç Bilgiler

  • İşçi karıncalar yuvadan çöpü alıp, dışarıya, özel çöplüğe taşımakla görevlidirler.
  • İşçi karıncalar dişidir. Koloninin çoğunluğunu dişi karıncalar oluşturur.
  • Köle-Yapıcı karıncalar başka karıncaların yuvalarına saldırır ve yumurtalarını çalar. Bu yumurtalar kırılıp, yavru karıncalar çıktığında kolonide köle olarak çalışırlar.
  • Kraliçe karıncaların doğduklarında kanatları vardır. Başka koloniler kurmak için uçup giderler; sonra kanatları düşer.
  • Kraliçe karınca 15 yıla kadar yaşayabilir ve bir kez eşlemesi gerekir.
  • Her karınca kolonisinin en az bir, bazen de birden fazla Kraliçe’si vardır.
"Karıncalar hakkında bilmedikleriniz" için ilk yorumu siz yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir