Balıklar

Kedi Balığı Hakkında İlginç Bilgiler

admin 0 2.339

Kedi balığı, Antarktika haricinde, dünyanın her kıtasında ve çevresinde tatlı su habitatları ve kıyı bölgelerinde bulunan bir grup dipte beslenen balıklardır. Kedi balığı, düzleştirilmiş geniş başları ve ağzından çıkan uzun bıyık benzeri çubuklarla kolay şekilde tanımlanır. Kedi balığı uzun bıyıkları,  tat alma tomurcuklarını içerir aynı zamanda koku almaya ve beslenmeye yardımcı olur. Ancak her kedi balığı türünde bu bıyıklar görülmeyebilir.

Yaklaşık 3000 bilinen tür vardır ancak dünyada 4.500 kadar kedi balığı türü olduğu düşünülmektedir ve bunlar genellikle insanlarla kontaktan uzak alanlarda yaşarlar. Her ne kadar kedi balığı daha hızlı akan nehirlerde ve akarsularda bulunabilse de, bazı kedi balığı türleri sığ tuz-su ortamlarında yaşamaya adapte olurken, diğer kedi balığı türleri yer altındaki mağaralarda yaşamlarını sürdürmektedir. Ortalama kedi balığı, türlere bağlı olarak genellikle bir metre uzunluğundadır . Kedi balığı boyut olarak bir santimetre uzunluğundan iki metreye kadar değişik boyutlarda bulunabilir. En büyük kedi balığı türü , Laos, Tayland, Kamboçya ve Vietnam üzerinden akan Mekong nehrinin kısımlarında bulunan Mekong balığıdır . Bugüne kadarki en büyük Mekong yayın balığı yaklaşık 3 metre uzunluğundaydı.

Kedi balığı genellikle etçil bir diyete sahip olsa da, küçük su balığı türlerinin küçük su bitkilerini yediği bilinmektedir. Kedi balığı , nehir yatağına yakın olan balıklar , böcekler ve solucanlar, kurbağalar ve yeniler gibi amfibilerle beslenir ve bazen küçük sürüngenler ve memeliler de beslenme kaynağını oluşturabilmektedir.Büyük balıklar , amfibiler, sürüngenler , memeliler ve hatta kuşların hepsi 3.000 farklı kedi balığı türünü avlayabilir . Dişi kedi balığı, yumurtlayan diğer su hayvanlarından uzak güvenli olduğu su yüzeyine yakın yumurtlar (yumurtalarını bırakır) . Bir haftadan daha kısa bir sürede açılan bir zamanda 10 ila 90 küçük yumurta arasında bırakır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.