Kediler

Kedi Kulakları Nasıl Temizlenir?

Doruk 0 1.474

Kedi kulağı nasıl temizlenir? Sorusu kedi bakımında sürekli karsımıza çıkan sorular arası da bulunmaktadır.  Kedi kulağı nasıl temizlenir? Şeklinde sorulan soru aslında kedilerin kulak bakımının tümünü kapsamaktadır. Kedi kulakları 3 bölümden oluşan bir yapıya sahiptir. Bu yapıda iç kulak bir bölümü orta kulak başka bir bölümü ve dış kulak diğer bölümü oluşturmaktadır. Bu üç bölümde kedi kulağı temizleme işleminde temizlenmemektedir. Ayda bir kez kedinin kulağının sadece görünen yüzeyi yani dış kulak bölümü temizlenmelidir.  Kedilerin kulak yapısı bu şekilde temiz bir görünüme sahip olacaktır.

Kedi Kulağı Temizlemede Dikkat Edilecek Hususlar

Kedi kulağı temizleme kedinizin kulağında oluşacak iltihaplanmaları ve mikroplara engel olmaktadır.  Bu konuda dikkat edilecek en önemli husus sadece görünen yüzeyin temizlenmesidir.  Kedi kulağı mantar gibi hastalıklara neden olduğunda ise hemen vakit kaybetmeden veterinere başvuru yapılmalıdır.  Özellikle kedi bakımı yapanlar kedilerin kulağını oynamasından rahatsız olmaktadır.  Kediler neden kulaklarını oynatır? Sorusu bu süreçte karsımıza çıkan ve en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır.  Bu durumlarda kedi kulağı kontrol edilmelidir.

Kedi Kulaklarımda Hastalıkların Fark Edilmesi

Ayda bir kez rutin şekilde yapılan kedi kulağı temizleme işleminde kedi kulağı anatomisi ile belirli hastalıklar fark edilmektedir.  Normal dışında gelişen şişlik ya da kedi kulağında bulunan kızarıklık veya mantar ya da parazit yapılan temizlik esnasında fark edilmektedir.  Böyle durumlarda kendi başınıza bir müdahalede bulunmanız durumun daha da kötüye gitmesine neden olacaktır.  Bu bakımdan kedi kulağı temizleme içinde fark edilecek sıkıntılı durumlarda hemen bir uzmana başvurulmalıdır.

Kedi Kulakları Temizleme Solüsyonu

Kedi kulakları temizlemek isteyenler için kedi kulağı temizleme solüsyonu ya da kedi kulağı temizleme losyonu en fazla tercih edilen temizleme neleri arasında bulunmaktadır.  Bu jeller genel olarak kedi kulağında yet alan pisliklerin temizlenmesini sağlamaktadır. Normal şartlarda da kedi kulakları temizlemek için pek çok seçenek bulunmaktadır.  Fakat bu solüsyon  ya da losyon ile yapılacak olan temizlik daha işlevli bir şekle gelmektedir.  Kedi kulak temizleme losyonu kulakta bulunan mikroplar ya da enfeksiyon nedeni olan parazitler için en iyi önleyicidir.

Kulak Temizleme Aşamaları

Kedilerde kulak parazitleri ya da kedi kulak mikropları temizleme işlemi ile kedi kulaklarından yol edilmektedir.  Bu işlem için aşamalar bulunmaktadır. Aşama olarak ilk sırada top pamuk ya da kulak pamuğu ihtiyacınızı giderecektir.  Ayrıca pamuk yanında temizleme solüsyonu da gerekmektedir.  Bu solüsyon veteriner ya da hayvan malzemeleri satan yerlerden temin edilmektedir. Bu malzemelerin temini ile işlem için kedinin sabit durması sağlanmalıdır.  Solüsyonu pamuğa dökerek daha sonra kedinin kulağının görünen yüzeyi temizlenmelidir.  Uzun süre yapılmayan temizlik sonrasında kedinin kulağında birtakım kirler ve mikroplar da birikmiş olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.