Kediler

Kediler Neden Miyavlar

admin 0 1.722

Kediler neden miyavlar diyen kedi sahipleri muhtemelen anormal bir durumla karşılaşmışlardır. Kediler normaldeki miyavlamalarından daha farklı ses çıkarıyorsa bunun değişik anlamları olabilir.

Kediler Neden Ağlar Gibi Miyavlar?

Kediler neden ağlar gibi miyavlar sorusu kedilerin çiftleşme dönemleriyle ilgilidir. Kediler genelde karşı cinsi çağırmak ve çiftleşmek için bu şekilde miyavlar.

Kedi Miyavlaması Anlamları

Kedi miyavlaması anlamları ile kedinizin seslerini anlayabilir ve niye bunu yaptıklarını bilebilirsiniz.

  • Normal tonda miyavlamak, kedilerin günlük yemek ve sevgi ihtiyaçlarını karşılamaları için çıkardıkları seslerdir. Bu ses tonu genelde insanlarla iletişim kurmak içindir.
  • Sesini titreten kediniz varsa bunun anlamı avlanmak için hazırlandıkları anlamına gelir. Kuş ya da böcek benzeri canlıları gördüklerinde bu şekilde ses çıkarırlar.
  • Kedilerin bebek gibi ses çıkarması savunma ile ilgilidir. Kulakları geriye doğru kıvrılır ve bunu karşıdakine korku salmak için de yapar. Kediler neden ağlama sesi çıkarır sorusunun ilkinden farklı bir yanıtıdır.
  • Mırıldanan kediler genelde mutludurlar. Huzurlu ve mutlu olduklarından bu şekilde ses çıkarırlar. Ayrıca onları sevdiğinizde de mırıldanıp ses çıkarırlar. Ancak bazen hasta oldukları zaman bunu çıkarmaları da mümkündür. Bunun ayrımını yapmak gerekir.
  • Bazen mırıldamayı takiben miyavlama olabilir. Bunun anlamı ilgi çekmektir.
  • Gırlama sesi, kedilerin tehdit altında hissettikleri zaman çıkar. Ayrıca sinirli olduklarında da bunu çıkarabilirler. Bazen bunu takip eden miyavlama olabilir.
  • Kediler tıslıyorsa rahat bırakılmalıdır. Üstüne gidilirse saldırmaya hazır olabilir ve zarar verirler.
  • Eğer ince ses çıkaran kediniz varsa sizin dikkatinizi çekmek istediğinden bunu yapıyordur.
  • Kediniz miyavlıyorsa mırav sesi çıkarıyorsa bir şey istediği anlamına gelir.

Sürekli Miyavlayan Yavru Kedi

Sürekli miyavlayan yavru kedi muhtemelen acıkmıştır, annesinden uzak kalmış, onu kaybetmiştir. Yavru kediler kendilerini güvende hissetmediklerinde annelerini çağırır. Bu halde yavru kedi nasıl susturulur sorusunun yanıtı onu annesinin yanına göndermek ya da eğer mümkünse alarak sakinleştirmek olacaktır.

Sokak Kedisi Sürekli Miyavlıyor

Sokak kedisi sürekli miyavlıyor diyorsanız bunun nedeni anne kedinin yavrusunu arıyor olması olabilir. Bazen de kızışma dönemlerinde başka kedileri çiftleşmek için de çağırıyor olabilir. Miyavlayan kedi nasıl susturulur diyorsanız bunun için miyavlama nedenine bakılması gerekir. Kızgınlık dönemlerinde yapacak bir şey yoktur.

Yavru Kedi İlk Gece

Yavru kedi ilk gece çok miyavlayabilir. Yeni doğum yapan anne kedi yavrularını bir arada tutar. Ancak bazen yavru kedi uzaklaşabilir. Bu sırada da durmadan miyavlar. Ancak kediyi anneden ayırarak satın aldıysanız ve bakacaksanız da gereken ortamı hazırlamanız gerekir. Biberon, kalacağı yer vs. ayarlanmalıdır. Yavru kedi nasıl uyutulur sorusu da bu kedi sahipleri için önemli olur. Yavru kedilerin uyuması için mutlaka önce karınları doyurulmalıdır. Sonra da sıcak bir yer ayarlanmalı, güvende hissetmesi sağlanmalıdır.

Kedi Neden Miyavlamaz

Kedi neden miyavlamaz diyorsanız bunun farklı nedenleri olabilir. Kediler duymadıkları zaman miyavlamazlar. Ayrıca bazı kedi ırkları da miyavlamadan durabilmektedir. Bazı hallerde yeni doğan kediler miyavlamayı bilmediklerinden de bunu yapmayabilir. Hafifçe ses çıkarırlar.

Kedilerin Garip Sesler Çıkarması

Kedilerin garip sesler çıkarması çok şüphe uyandırmayan normal bir durumdur. Ancak bazı hallerde hastalık habercisi olabilir. Kediniz durmadan anormal sesler çıkarıyorsa ve halsizlik gibi durumlar da buna eşlik ediyorsa hasta olabilir.

Miyavlamayan Kedi Cinsi

Miyavlamayan kedi cinsi Honey Bear ırkı olarak biliniyor. A.B.D kökenli Honey Bear kedi ırkı miyavlamaması ile tanınan bir kedi cinsi. Ayrıca insanları ve eşyaları da tırmalamıyor. Kendine özgü birçok özelliği barındıran bu kediler bazen köpeğe de benzetiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.