Genel Kültür

Kedilerde Doğum

admin 0 1.176

Kedilerde doğum özenle takip edilmesi gereken bir durumdur. Kediler doğal süreçlerini elbette kendileri sürdürürler ancak evde kedi besleyenler için ev kedilerinin de daha hassas olması nedeniyle özenli bir bakıma ihtiyaç olabilir.

Kedinin Doğumu Nasıl Anlaşılır?

Kedinin doğumu nasıl anlaşılır sorusu birçok kedi sahibinin merak ettiği bir konudur. Karnı şiş olan kedilerde doğum belirtileri genelde iştahsızlık, normalden daha fazla sevecen bir hal alma, sahiplerinin kendisine eşlik etmesini isteme, yapışkanlık hali, 1-2 gün içinde süt salgılarının başlaması. Süt olmasa bile koyu krem tonda sıvının çıkması, yuvalamaya meyillilik gibi durumlar görülür. Ayrıca kedinin doğurduğunu anlama için vücut ısısı da kontrol edilebilir. Hamilelik döneminin sonunda olan kedi 37-39 arası dereceden 3-4 derece birden düşük ısıya sahip olabilir. Bunu ölçmek için makat değil, kulak termometresi kullanılmalıdır.

Kedi Doğum Yaparken Ne Yapmalı

Kedi doğum yaparken ne yapmalı diyen kedi sahipleri için doğum öncesi hazırlıkla işe başlanabilir.

  • Temiz havlu bezler
  • Temiz makas- göbek bağını kesemeyen kediler için yardım amaçlı
  • Burun deliklerinin açılması için burun pompası
  • Vazelin, kediyi dışarı çıkarmaya yardım etmek için
  • İğnesi olmayan şırınga
  • Temiz bir eldiven
  • Kedi yavrusuna anne emzirmemesi halinde beslenme sağlamak için biberon bulundurulması önerilir.

Kedilerde Doğum Nasıl Başlar

Kedilerde doğum nasıl başlar kısmına gelince nefes alışı hızlanan ve salgılar bırakmaya başlayan kedi artık yavrularını çıkarmaya hazırdır. Kedi doğum yapacağı gün ya da zaman yaklaştığında yerinin hazırlanması önemlidir. Havlular bu açıdan salgıları da emeceğinden işlevsel olacaktır. Suyun gelmesi sonrasında ilk bebeğin doğumu ortalama 20 dakikada biter. Kedilerde doğum anı cinsel organın büyümesi ve ıkınması sonrasında bebeğin görünmesi şeklinde devam eder. Bebekler genelde sıralı halde dünyaya gelir. Bazen bu aralık uzaya da bilir. Kedi doğumu kaç saat sürer diyenler için bu sürenin bazen 24 saat sürebileceğini belirtmek gerekiyor. Anne kedi bebekler dünyaya geldiğinde hemen üzerindeki zarı diliyle temizler. Bunu yapmasının amacı onun nefes almasını sağlamaktır. Kediler bebek sonrası çıkan kordonu dişiyle keser ve plasentayı genelde yer. Bu besin açısından iyi bir kaynaktır.

Kedi Doğumunda Yapılması Gerekenler

Kedi doğumunda yapılması gerekenler sağlıklı bir ortam sağlamak, kedinin doğumda yavrularıyla olan kordon bağını kesememesi gibi hallerde geçerlidir. Yani zorunlu olmadıkça müdahale etmemek gerekir. Doğum yapan kedi bakımı konusunda da eğer mümkünse doğum bitiminde kirlenen alandan başka bir temiz alana geçmeleri sağlanmalıdır. Yeni yer hazırlığı onların rahat etmesinde etkili olur. Kedi doğumu sonrası eğer yavru kedi annesini emmiyorsa ve beslenmeye ihtiyacı varsa biberonla takviye yapılabilir.

Kediler İlk Doğumda Kaç Tane Doğurur

Kediler ilk doğumda kaç tane doğurur sorusu kedilerin çiftleşme durumu ile de ilgilidir. Genellikle 3-4 yavru doğurdukları görülür. Ancak bu sayı 1 tane de olabilir. Kediler 1 tane doğurur mu sorusunu merak edenler için de bunun yanıtı evettir.

Kediler Hangi Ayda Doğurur?

Kedilerin tam kesin doğurma ayları yoktur. Kediler hangi ayda doğurur sorusundan ziyade senede kaç kere doğum yapabilecekleri dikkate alınabilir. Her kızgınlık dönemlerinde çiftleştikleri varsayılırsa yılda 3 kere doğum yapabilirler.

Kedilerin Hamilelik Süresi

Kedilerin hamilelik süresi ortalama 58-65 gün arsındadır. Genelde 2 ay sonunda doğum süreci de başlar. Kediniz hamileyken eğer mümkünse arada bir veterinere götürmeniz ve bebeklerin olası tehlike yaratma hallerini kontrol ettirmeniz önerilir.

Kedi Doğum Yapamıyor

Kedi doğum yapamıyor ise bu durumda steril lateks eldivenler giyerek temiz havlu ile kedinizi nazikçe tutun ve yavru kediyi hafifçe çekerek kedinize yardım edin. Anne ittiği zaman bunu yapın. İtme yapmadığında çekme işlemini siz de yapmayın. Eğer beklenmeyen durum olursa mutlaka veterinere götürün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.