Kediler

Kedilerde Pire Temizliği Nasıl Olur?

admin 0 1.533

Kedinin piresi nasıl temizlenir diyen kedi sahipleri epey fazla… Bunun en temel sebebi kedinizin bir şekilde dışarı çıkması ve çevreden, diğer hayvanlardan pire gibi kan emici canlıları kapması. İnsana da zarar vermeleri nedeniyle bu canlıların temizlenmesi ayrıca önemli fakat öncelikle hayvanlarda iç parazit gibi hastalıklara da neden olduğu biliniyor.

Kedime Pire Bulaştı Ne Yapmalıyım?

Kedime pire bulaştı ne yapmalıyım diyorsanız öncelikle panik yapmadan pire sayısını bulmaya çalışmanız önerilir. Eğer bir değil birden fazlaysa daha hızlı önlem almak gerekir. Pireler kan emici canlılardır ve bir an önce kedinizden uzaklaştırılması gerekir.

Kedi Pire Damlası

Kedi pire damlası kedilerdeki pireler için en yaygın kullanılan çözümdür. Kedinizde pire gördüğünüzde bir veterinere götürerek ya da kendinizi bir yerden alıp evde uygulayarak çözüm geliştirebilirsiniz. Kedi damlası kedinin sırt kısmına, yalamayacağı yere sürülmelidir. Buradayken pireler ilaçtan etkilenir ve bir süre sonra uzaklaşır. Bunun etkisi 3 ay adar devam eder.

Yavru Kedilere Pire Damlası

Yavru kedilere kedi damlası veterinere sorularak yapılmalıdır. Bazı yavru kedilerin vücudu damlayı kaldırabilirken bazıları kaldırmayabilir. Genelde yeni doğan kedilerde anne sütü koruyucu olabilir. Yeni doğan yavrularda daha fazla dikkat etmek gerekir.

Kedi Pire Tasması Nasıl Takılır?

Kedi pire tasması nasıl takılır sorusu kedi sahiplerinin merak ettiği bir konudur. Pireler ve parazitleri uzaklaştırma amacında olan ev sahiplerinin bunun için birkaç adıma dikkat etmeleri gerekir. Kedi tasması kolay şekilde takılabilir, ancak önemli olan takıldıktan sonra üzerinde kalmasıdır. Kedi ilk takıldığı zaman bunu kabul etmez ve atmak için çabalar. Bu sırada tasma ağzına takılabilir. Riskli bir durum olduğundan bunun olmaması sağlanmalıdır.

Kedide Bit Nasıl Anlaşılır?

Kedide bit nasıl anlaşılır diyorsanız genelde bunu kendinizin keşfetmesi gerekir. Kaşınan kedinizin tüylerine bakarak yapışkan hafif kıpırdayan canlılar olup olmadığını kontrol ediniz. Pireler çok hızlı hareket ederler ancak bitler daha kolay bulunabilir. Ancak genel olarak pirelerin daha yaygın görülen bir durum olduğu da bilinmektedir. Yani bir açıdan pireleri bit olarak tanımlayan kedi sahipleri nedeniyle de bu tür kedi biti insana geçer mi tarzında sorular olabilmektedir.

Kedi Piresi İnsana Geçer mi?

Kedi piresi insana geçer mi sorusu birçok kedi sahibinin merak ettiği bir konudur. Pireler insanları ısırabilir. Ancak kediler onlar için her zaman daha çekicidir. Ancak bu noktada kum piresine dikkat etmek gerekir. Bunlar belirgin kızarıklık yapabilirler. Yaşam alanlarınızda da gezebilirler. Sıkça çoğalmaları nedeniyle kaşınma durumu yaşatması muhtemeldir. Bu noktada bacaklarınız ilk saldıracakları yerdir.

Kedi Piresinden Kurtulmak İçin Ne Yapılır?

Kedi piresinden kurtulmak için öncelikle eczaneden pire ilacı alabilirsiniz. Ayrıca evinizde kullanmak üzere pire spreyi de alabilirsiniz. Spreyler pireler eğer çok dağılmasıysa ölmelerine neden olacaktır. Buna rağmen geçmeyen bir durum varsa mutlaka ilaçlama firması ile sonuç alınmalıdır.

Kedilerde Kene

Kedilerde kene son derece önemli bir konudur ve doğru ilk müdahalenin yapılması gerekir. Kedinizin kulak arkası, içinde yaygın görülen ancak vücudunun farklı yerlerinde de olabilen keneler elle çıkarılacağında mutlaka önce kafasını çıkarması sağlanmalıdır. Zeytinyağı, alkol bunda etkili olan iki maddedir. Kafasını gömdüğü uzman sırtından nefes alan kene bunların dökülmesi ile zorunlu olarak kafasını çıkarır. Kedi kene nasıl çıkarılır sorusunun yanıtı da bu noktada başlar. Cımbızla kafası çıktıktan sonra yavaşça alınmalıdır. Kedi kenesi çok bekletilmemelidir. Eğer çıkaramayacağınızı düşünüyorsanız ve çok fazla kene varsa mutlaka veterinere götürünüz. En iyi müdahaleyi onlar yapacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.