Kediler

Kedilerde Tuvalet Eğitimi

admin 0 1.193

Evcil hayvan besliyorsanız bütün bakımlarını yapmalısınız. Özellikle kedilere tuvalet eğitimi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kediler Hakkında Her Şey

Kediler çok sevimli hayvanlar olduğu için genel olarak hayvan severler kedileri tercih etmektedir. Bir kedi beslemeye karar verdiğiniz zaman kesinlikle her konuda bilgi sahibi olmalısınız. Eğer eve bir kedi getirmek istiyorsanız onun için gerekli olan bütün ihtiyaçları yerine getirmelisiniz ve bu konuda da siz kesinlikle hazır olmalısınız. Kedi beslenmesi hakkında her şeyi bilmelisiniz ve en önemli olanda yüksek kalitede olan ürünleri seçmelisiniz. Ayrıca kedinizi son derece güvenli bir ortamda yetiştirmelisiniz. Kedileriniz için çok fazla sevgi göstermelisiniz ve kediler için uygun veteriner bakımı çok önemlidir. Kedilerin ihtiyacı olan başlıca gerekli araçları vardır. Bunların en başında yer alan kedi kum kutusudur. İlk önce bu konu pek de önemli gibi görünmemektedir ancak kedi kumu kutusu en önemli ihtiyaçlardan biridir.

Kedilere Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Kedilerin en önemli ihtiyacı aslında tuvalet eğitimidir. Genel olarak kedilerin sığınma evlerine bırakıla sebebi tuvalet eğitimin zor olmasından kaynaklanır. Pek çok kedilerin iç güdüsel olarak annelerinin gösterdiği ilk eğitimde tuvaletlerini kedi kumuna yaparlar. Kediler hiçbir sorun yaşamadan yeni bir kum kutusuna uyum sağlamakta zorlanmazlar. Ancak tuvalet eğitimi verirken kesinlikle kedinizi azarlamayın ya da ceza vermeyin. Eğer bağırırsanız bu kedinizin korkmasına neden olur. Tuvaletini kum kutusuna yaparken dışarı yaparsa ve dökerse dışarıda olan pislikleri hemen temizleyin. Gerekirse koku giderici kullanın ve pırıl pırıl olmasını sağlayın. Kedinizi tekrar kedi kumuna götürün ve devamlı olarak kullanmasını sağlayın. Şayet bu olaylar tekrarlanırsa ve sürekli olursa ya da kediniz ishal olursa hiç vakit kaybetmeden veterinere gitmenizde fayda vardır. İdrar yolu enfeksiyonu bulunan ya da bağırsak parazitleri olan kedilerin kedi kumu kutusunu bırakması mümkündür.

Yavru Kedi Tuvalet Eğitimi

Kediler aslında genel olarak tuvaletlerini kedi kumuna ya da toprağa yaptıkları zaman pisliği ortadan kaldırırlar. Bu kedileri iç güdülerinde olan bir histir. Kediler bu konuda annelerini gözlemlerler. Yavru kedi tuvalet eğitimi genel olarak kedi kumunu 3 ya da 4 haftalıkken kullanmaya başlarlar. Bu sebep ile yavru olarak aldığınız kediniz eve getirdiğiniz andan itibaren kedi kumu kutusu kullanmaya başlayacaktır. kedi kumu kutusunu koyduğunuz yer mutlaka gürültülü olmayan ve ulaşılması zor yerlere konulmamasına dikkat etmelisiniz. Yavru kediyi eve getirdikten hemen sonra kedi kumuna götürün. Çok yavaş bir şekilde ön pençelerini alın ve kedi kumu nasıl kazmalı gösterin. Tuvaletlerini yapması için kedilerinizi sabah yemekten sonra götürün. Daha sonra oyun oynadıktan sonra ve uykudan uyandıktan sonra gün boyu götürmelisiniz. Şunu unutmamak gerekir kediler kedi kumunu kullandıkları zaman mahremiyeti tercih ederler. Bu neden ile kumu kullandığı zaman kesinlikle onu rahat bırakmalısınız ve asla onu izlemeyin.

Kedi Kumu Kutusunun Önemi

Kedi kumu kutusu için bir tane kediniz var ise normal olarak bir tane kedi kumu kutusu yeterli olacaktır. Şayet birden fazla kedi besliyorsanız her kedi için ayrı kedi kumu kutusu bulunması gereklidir. Kedi kumu kutusunun önemi burada da anlaşılıyor ki her kedi için özeldir. Ayrıca her kediye özel kedi kumunun bulunması hem de sağlık açısından da çok önemli bir yere sahiptir. Kediler tuvaletlerini kendini güvenli oldukları yerde yapmak isterler. Bu neden ile kedi kumu kutusunu güvenli bir yere koymalısınız. Kedi kumu kutularının yemek kaplarının yanına koymamaya dikkat etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir