Hayvan Dostlarımız Hakkında Her Şey!

Kedilere Ev Yemeği Vermek

4 yıl önce 20.469 okuma
Okunma Süresi: 3 dakika

Evinde kedi besleyen herkesin, kedilere ev yemeği vermek ve oluşturacağı sorunlar hakkında merak ettiği şeyler var. Kediler hangi yemekleri yiyebilir, bazı yemeklerin onlara zararları var mıdır, beslenmeleri hangi ağırlıkta olmalı gibi pek çok soru kedi sahiplerinin aklını karıştırır. Bu yüzden mutlaka kediler ne yemeli öğrenerek ona göre kedinizi beslemelisiniz.

Kedinize ev yemeği verecekseniz bunu küçüklükten itibaren yapmalı ve kedinizi alıştırmalısınız. Kediler alışkanlıklarına önem veren hayvanlardır. Eğer sadece mamayla beslenmeye alışırsa diğer lezzetleri reddedecektir. Bu yüzden yavru kedi 1 aylık olduktan sonra ek gıda olarak yavaş yemekle beslenebilir. Peki, 1 aylık kedi ne yer derseniz, yoğurt gibi yemesi kolay ve sert olmayan ek gıdalar verilebilir. Mesela tavuk çorbası kedilerin severek yediği yiyeceklerdir. Bu şekilde yavaş yavaş kedi her lezzete alıştırılmalıdır.

Kedilerin Sevdiği Yiyecekler

Kediler doğaları gereği etobur olan hayvanlardır. Ancak sebze de dahil pek çok şeyi de severek yiyebilirler. Kedilerin sevdiği yiyecekler başta ciğer olmak üzere, balık, tavuk sakatat, kırmızı et gibi et ürünleridir. Ancak proteinli beslenmeyi seven kediler yoğurt, yumurta ve peynir gibi besinleri de lezzetle yerler.

Kediler ne yer ne yemez diye merak edenler için bu bahsettiğimiz besinleri severek yerler. Ancak sanıldığı gibi inek sütü kediler iyi gelmez. İçindeki laktozu kedilerin sindirmesi oldukça zordur. Et ürünleri de kedilere mutlaka pişmiş şekilde verilmelidir. Aksi takdirde hem kendi sağlıklarını hem de insan sağlığını tehdit eden hastalıklara yol açabilir.

Kedilerin Yiyecekler Nasıl Verilmeli

Kediler insanların yediği pek çok yemeği yiyebilen hayvanlardır. Bu yüzden kendi yemeklerinizle onları da beslemeniz mümkün ancak bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Mesela kediye ciğer nasıl verilir derseniz mutlak pişirerek vermek gerekir. Yağda değil haşlama şeklinde pişirilmesi daha uygundur. Kedilere tavuk verilir mi diyenler için de aynı kural geçerlidir. Haşlanmış tavuk onlar için oldukça lezzetli ve sağlıklı bir besindir. Kedilerin çok yağlı beslenmemesi gerekir. Bu yüzden ton balığı gibi yiyeceklerin de yağı süzülerek verilmesi gerekir.

Kedi Yemeği Tarifleri

Kedi yemekleri özellik isteyen tarifler değildir. Kedi yemeği tarifleri olarak, kendi yemeklerinizde birkaç ufak değişiklik yapmak gerekir.

Kediler için tuz bir ihtiyaç değildir. Baharat da onlara iyi gelmez. Bu yüzden kendi yemeklerinizden verecekseniz yemeğin yağlı, salçalı, baharatlı olan suyunu ayırmalı ve sadece tanelerini vermelisiniz. Bu şekilde et ya da sebze yemeği de vermeniz mümkündür.

Kedilere Yasak Olan Yiyecekler

Bazı yiyecekler kediler için kesinlikle yasaktır. Çünkü onların sağlığını tehdit edebilir. Çok yağlı, baharatlı olan yiyecekler kedilere verilmemelidir. Yağda kızaran et ya da sebzeler, bol baharatlı atıştırmalıklar, tuzlu gıdalar kedilere verilmemeli. Çikolata, bisküvi gibi şekerli yiyecekler kediler için uygun değildir.

Karbonhidrat içerikli olan gıdaların fazlası da kediniz için zararlıdır. Mesela etin yanında biraz makarna verilebilir ancak tümüyle makarna vermek zararlıdır. Kolay kedi maması tarifi istiyorsanız hazır mamalar en kolay yoldur.

Yemek İle Kedileri Eğitmek

Kedinize farklı yemekler verirken tepkilerini de anlamaya çalışın. Böylece hangi besinleri daha çok severek yediğini görebilirsiniz. Bu besinleri de kedinizi eğitmekte bir araç olarak kullanabilirsiniz. Mesela kediniz ciğeri çok seviyorsa yapmasını istediğiniz davranışlardan sonra bir parça ciğer vererek onu ödüllendirebilirsiniz. Bu yüzden kediler ne sever öğrenmek sizin işinizi kolaylaştıracaktır.

Eğer evde sürekli olarak kedinizin sevdiği yiyecekleri bulunduramayacaksanız özel olarak satılan ödül mamaları ile kedinizi eğitebilirsiniz.

"Kedilere Ev Yemeği Vermek" için ilk yorumu siz yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir