Kediler

Kedilerin Ağız ve Diş Sağlığı

admin 0 1.267

Özellikle dikkat etmeniz gereken noktalar arasında Kedilerin Ağız ve Diş Sağlığı önemli bir yere sahiptir. Çoğu zaman diş eti hastalıkları kedilerin etkilenmesine neden olabilir. Bu nedenle kedinizin devamlı olarak çiğnemesini sağlayarak bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Dişeti hastalıklarının ortaya çıkmasının pek çok farklı nedeni olabilir. En önemli nedenler arasında böbrek yetmezliği yer almaktadır.

Kediler için ağız ve dişler savunma, oynama, araştırma, temizlenme gibi pek çok farklı amaç için kullanıldığı gibi yemek yemek için de kullanılır. Bu nedenle oldukça önemlidir. Ağız veya diş sağlığında problem olması kedilerin huzursuz olmasına neden olabilir. Farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkması durumunda kedilerde diş eti hastalıkları tedavisi mümkündür. Bu nedenle sorunun çözülebilmesi için veterinere gidilmesi gerekir. Kediler ağızlarını ve dişlerini devamlı olarak kullandığından pek çok farklı sorun ile karşı karşıya kalmaları mümkündür. Bu nedenle daha dikkatli hareket edilmesi ve kedilerin ağız bakımının aksatılmadan yapılması önemlidir.

Kedilerde Diş Bakımı

Kedinizin türüne göre ağız bakımını yapmanız gerekmektedir. Bu nedenle kedilerde diş fırçalama işlemi özellikle haftada en az iki defa yapılması gerekir. Kediler devamlı olarak dişleriyle farklı şeyler yaptıklarından diş bakımının aksatılmaması önemlidir. Bu nedenle kedilerde diş çürümesi tedavisi dişlerin daha sağlıklı bir şekilde kullanılmasını sağlamaktadır.

Uygun malzemeler ile yapılacak olan fırçalama işlemleri herhangi bir sorun yaşamadan işlemin tamamlanmasını sağlamaktadır. Bu nedenle kedi parmak diş fırçası gibi pek çok farklı malzeme seçeneği kullanarak kedinizin diş bakımını kolayca yapabilirsiniz.

Kedilerde Diş Eti Hastalıkları

Kediler ağızlarını devamlı olarak kullandığından ağızda oluşabilecek pek çok farklı hastalık söz konusu olmaktadır. Bu nedenle özellikle ağız temizliğinin yetersiz olması durumunda karşılaşılacak olan rahatsızlıklar sonucunda mutlaka veterinere götürülmesi gerekir. Farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilecek kedilerde ağız iltihabı yemek yemelerini engelleyebilecek gibi farklı rahatsızlıklara neden olabilir. Kısa sürede çözülmesi gereken rahatsızlıklar arasında yer almaktadır.

Özellikle yabancı madde batması veya parça kalması durumunda kedilerde diş eti kanaması gözlenebilir. Dişetinde kanama olması durumunda yapacağınız kontroller sayesinde herhangi bir parça olup olmadığını anlayabilirsiniz. Çoğu zaman ağız tümörleri kedinizin rahatsızlık duymasına neden olabilir. Bu durumda özellikle yaşlı kedilerle ortaya çıkabilecek tümörlere karşı daha dikkatli hareket edilmesi gerekir. Ağız içerisinde şişlik veya koku gibi belirtiler ile ortaya çıkmaktadır.

Diş bakımının yetersiz şekilde yapılması durumunda ortaya çıkacak dişeti hastalığı için kedilerde gingivitis tedavisi uygulanabilir. Viral enfeksiyonlar olması durumunda özellikle ortaya çıkabilecek belirtiler tedavi sürecinin başlatılmasına neden olacaktır.

Kedilerde Diş Fırçalama

Kedinizin diş bakımını yapmak istediğinizde özellikle kedi diş fırçalama oyunu daha kolay şekilde işlem yapmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle uygun malzeme seçenekleriyle yapacağınız işlemler sonucunda kedinizin ağız ve diş sağlığını koruyabilirsiniz. Özel olarak tercih edeceğiniz kedi diş bakım ürünleri kedinizin diş bakımına daha kolay şekilde yapılmasına yardımcı olacaktır.

Özel olarak üretilmiş olan kedi diş macunu ve fırçası daha kolay şekilde işlem yapmanızı sağladığı gibi özellikle kedilerin ağız içerisinde oluşabilecek bakteri veya farklı durumların da giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Kedilerde Damakta Parçalanma

Farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilecek kedilerde damak parçalanması tedavi ve cerrahi müdahale gerektirmektedir. Yüksekten düşmesi veya sert darbe alması durumunda ortaya çıkabilecek rahatsızlıklar arasında yer almaktadır.

Kedi Diş Bakım Ürünleri

Kediler için özel olarak hazırlanan kedi ağız bakım ürünleri bakımı daha kolay şekilde yapmanıza yardımcı olmaktadır. Bu nedenle daha sağlıklı bir şekilde kedinizin ağız bakımını yapmak adına tercih edebileceğiniz çok sayıda ürün seçeneği bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.