Kediler

Kedilerin Çiftleşmesi

admin 0 3.479

Erkek kediler yedinci ayda dişi kediler ise 6-10 aylık ilken başlayan Kedilerin Çiftleşmesi kızgınlık dönemi olarak adlandırılmaktadır. Çiftleşme için en uygun dönem mart ayı olarak bilinmektedir. Bu nedenle mart ayında dişi kediler çiftleşme için miyavlamaya başlar. Kedilerin cinslerine göre çiftleşme dönemi daha da erken başlayabilirler.

Özellikle siyah kedileri 3,5-4 aylık dönemde çiftleşme için yeterli olgunluğa gelebilirler. Erkek kedilerin olgunlaşması durumunda her an çiftleşme için hazır olması söz konusudur. Kedi besleyenler kedilerin çiftleşme süresi ne kadar sürer ve nasıl gelişir? Sorusunun cevabını alarak kedilerinin bu sürecinde daha bilinçli hareket edebilirler.

Dişi Kedilerde Çiftleşme Dönemi

Dişi kediler çiftleşme döneminde miyavlamaları ve popolarını yukarı kaldırmaları ile çevrelerinde bulunan erkek kedileri etkilemek için uğraşırlar. Dişi kedilerde kızgınlık dönemi boyunca kediler 2-3 ay süren çiftleşme döneminde 9-10 defa çiftleşebilirler. Kedilerde doğurganlık ve çiftleşme 12-14 yaşına girene kadar devam edebilir. Farklı türlere göre bu süre değişebilir. Bu nedenle kedi sahipleri kedilerin türlerine göre değerlendirme yapabilirler.

Mart ayında artan miyav sesleri nedeniyle kedilerin çiftleşmesi hakkında bilgi almak isteyenler sistem üzerinden yapacakları inceleme ile daha fazla bilgiye ulaşabilirler. Kedilerde ilerleyen dönemlerde yavru sayısı azalabilir. Bu nedenle özellikle yaşlı kedilerde çiftleşme sonrası yavru sayısı genç kedilere göre değişebilir.

Kedilerde Çiftleşme Nasıl Olur?

Kedi besleyenler veya çevrelerinde çok sayıda kedi olanlar kedilerin çiftleşme ne zaman sorusunun cevabını merak ederler. Özellikle mart ayında yoğunlaşan miyavlama sesleri bu dönemde çiftleşme olduğunu gösterse de ilkbahar aylarında başlayan bu süreç sonbahar aylarına kadar devam etmektedir. Yoğunluğu azalarak devam ettiğinden özellikle mart ayı kedilerde çiftleşme veya kızgınlık dönemi olarak bilinmektedir.

Çiftleşme döneminde dişi ve erkek kedilerde görülen belirtiler değişebilir. Bu nedenle dikkat edilmesi durumunda belirgin olarak gösterilen farklı belirtiler kedilerin çiftleşme döneminde olduklarını anlamanızı sağlayabilir.

Kediler Nasıl Çiftleşir?

Dışı kedilerin çiftleşme döneminde yüksek ateş ve saldırgan olmaları söz konusu olabilir. Ayrıca tuhaf sesler çıkarmaları kızgınlık döneminde olduklarının belirtisidir. Kızgınlık döneminde kediler nasıl çiftleşir? Merak edenler özellikle bu dönemde kedileri gözlemleyerek daha detaylı bilgi elde edebilirler.

Dişi kediler bu dönemde her kediyi beğenmezler. Bu nedenle özellikle uygun kediyi bulana kadar diğer kedilerin yaklaşmasına izin vermezler. Mart ayında kedi çiftleşme sesi en yaygın duyulan sesler arasında yer almaktadır. Bu dönemde özellikle çevrenizde kediler olması devamlı olarak farklı sesler duymanıza neden olabilir.

Erkek kediler ısrarcı olduğundan dişi kediyi ikna edene kadar uğraşmak zorundadır. Kediler arasında yaşanan cilveleşme süreci ikisinin birbirine yaklaşmasını sağlar.  Çiftleşme sürecinin başlaması durumunda kedilerin çiftleşme nasıl anlaşılır? Diye düşüneler birleşmenin olduğu anda kedilerin çıkartmış oldukları yüksek ses ile durumu anlayabilirler.

Kedilerde Çiftleşme Sonrası Tepkiler

Çiftleşme döneminde dişi kedi çiftleştikten sonra ne yapar ve nasıl tepki verir? Dişi kediler birleşmenin yaşanmasının ardından erkek kediye sürünerek veya etrafta yuvarlanarak farklı şekilde tepkiler verirler. Özellikle merak uyandıran dişi kediler çiftleştikten sonra neden yuvarlanır? Sorusu olmaktadır. Dişi kediler bu tavrı birleşme sonrasında içgüdüsel olarak yaparlar.

Kedilerde en çok merak edilen konulardan biri de erkek kedi çiftleşmeyi nasıl öğrenir? Sorusudur. Bu durum tamamen doğuştan içgüdüsel olarak gelişir. Bu nedenle yaşanan durum doğanın bir parçası olarak gelişir? Çoğu zaman dişi kedi çiftleşmek istemezse erkek kedi daha fazla kur yapmak veya dişiyi etkilemenin yollarını aramak zorunda kalır. Sonuç alamaması durumunda başka bir dişi arayışı içerisine girerler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.