Eklembacaklılar

Kelebekler Hakkında Bilgiler

admin 0 6.877

Kelebek dünyanın birçok ülkesinde bulunabilir, ancak daha sıcak iklimlerde daha fazla kelebek görülebilmektedir. Kelebek,  uzun ve kıvrılmış diliyle çiçek nektarını beslenen bir böcek türüdür.

Kelebekler, görünüm olarak güvelere benzerler ve bir çok kelebek türü güve ile karıştırılabilir.Genel olarak, kelebek türleri güve türünden daha parlak renktedir, ancak istisnalar vardır.

Kelebeğin en tanınmış özelliği, kelebeğin yaşam döngüsü boyunca inanılmaz bir geçiş sürecinin olmasıdır. Kelebek hayatını ipeksi bir iplik içinde kozalayan bir tırtıl olarak başlar. Tırtıl, poddaki zamanından, renkli kanatlarla ortaya çıkar.

Güney yarım kürenin tropikal yağmur ormanlarındaki kelebekler inanılmaz boyutlara ulaşabilir, bu kelebeklerin kanatları doğal dünyadaki en parlak renklere sahiptir.

Dünyada, özellikle insanlarla çok az temasta bulunan yoğun orman bölgelerinde sürekli olarak keşfedilen 15.000 ila 20.000 farklı kelebek türü olduğu tahmin edilmektedir. Farklı kelebek türleri, büyüklüğünde ve renginde ve kelebek kanatlarında görüntülenen parlak desenlerdeki farklılıklara göre değişir.

Kelebekler otobur hayvanlardır, çünkü kelebekler sadece yüksek şeker içeriği olan bitkileri tüketirler. Kelebekler nektar içeren çiçekler arasında uçarlar. Bitkideki nektarı alırken kelebek, bitkiler arasındaki poleni aktarır, yani kelebek, dünyanın dört bir yanındaki bitkilerin tozlaşmasında hayati bir rol oynar.

Küçük boyları ve renkli kanatları nedeniyle, dünyadaki bazı hayvanlar tarafından kelebekler avlanmaktadır. Kelebeğin ana yırtıcıları kurbağalar, kertenkeleler ve yarasalar da dahil olmak üzere memeliler ve küçük sürüngenler gibi amfibileri içerir.

Kelebekler nasıl çoğalır?

Kelebekler, erkek kelebek spermini dişi kelebeğin kesesi içine sokmasıyla çoğalırlar. Dişi kelebek yumurtalarını bırakmaya hazır olduğunda, dişi bir yumurtayı serbest bıraktığı zaman, bir tür kendi kendine döllenme işlemi gerçekleştirir, erkek kelebeğin spermi keseyi geçerek döllenme gerçekleşir.

Dişi kelebekler her seferinde yaklaşık 100 yumurta bırakırlar, bazı kelebek türleri yumurtalarını bir kümede (hepsi bir kerede) bırakırlar ve diğer kelebek türleri yumurtalarını ayrı ayrı çok sayıda bitki üzerine bırakırlar. Yumurta kısa sürede bir tırtıl haline dönüşen ve daha sonra bir kelebeğe dönüşen larva olarak çıkar.

Kelebekler, nazik doğası ve parlak renkleri nedeniyle doğa harikasından biri olmuştur. Kelebekler, dünya çapında ve çok sayıda farklı kültürde sanat ve edebiyatta yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.