Köpekler

Köpekler İçin Tasma Eğitimi

Doruk 0 1.290

Köpekler için tasma eğitimi köpeklerin yavru olduğu dönemden başlamaktadır. Özellikle yetişkin köpeklerin kontrol altına alınması ya da köpek çevresinde yer alan insanların korkmaması açısından köpeklerde tasma kullanımı önemlidir. Gerek küçük yaşta olsun gerek ilerleyen dönemlerde oldun cinsi ne olursa olsun tasma her köpek için olmazsa olmazlar arasında bulunmaktadır. Mesela Alman kurdu tasması, mutlaka kullanılması gereken kullanılmadığı takdirde hem köpeğin kendini hem de çevresine zarar verebileceği durumları oluşturan bir konudur. Çünkü bu cins köpekler zorlandıklarında kendine ve çevresindekilere farklı açıdan zararlar vermektedir.

Köpek Tasması Satın Almak

Köpeklere verilecek tasma eğitimi için ilk olarak doğru bir şekilde tasma seçimi yapmak gerekmektedir. Mesela toptan köpek tasması, satan yerlerden alınacak olan tasmalar için iyi bir inceleme gerekmektedir. Köpeğin tasmayı taktığında bir yerinin acıması köpekte tasmadan uzaklaşmaya yol açacaktır. Tasmalı köpek kendini rahat hissettiği kadar tasmaya alışmaktadır. Fakat sürekli bir yerlerini acıtan ve bu konuda sıkıntılı bir durum oluşturan köpek ciddi zararlara da uğramaktadır. Bu gibi durumlarda köpeklerin tasma eğitimi almaları daha zor olmaktadır.

Köpek Tasma Çeşitleri Nelerdir?

Köpeklere verilecek olan tasma konusu için kullanılacak tasma türünün de önemi bulunmaktadır. Köpeklerde kullanılacak olan göğüs tasmaları için farklı bir şekilde eğitim vermek gerekmektedir. Bu tasmalar için verilecek eğitim diğer tasmalara göre daha zorlu olmaktadır. Çünkü köpekler bu tasma ile son derece sıkıntılı bir sürece girecektir. Özellikle göğüs kısmı oldukça zorlu bir nedene ile sıkışacaktır. Bunun yanış ıra köpekler için bulunan köpek sırt tasması da aynı şekilde kullanılması zor ve eğitimi zor tasma türleri arsında bulunmaktadır.köpek tasmaları arasında eğitimi en kolay verilen özellikle yavru olduğu dönemlerde son derece kolay bir eğitim ile kullanılması gayet normal bir hal alan tasma köpek boyun tasması olacaktır. Bu tasmaların yanı sıra deri köpek tasması da sık kullanılan ve rahat bir kullanım sağlayan tasmalar arasında bulunmaktadır. Köpekler için verilen tasma eğitiminde tasmaların şekilleri ve görünümleri de önemlidir.

Köpek Cinsine Göre Tasma Seçimi

Köpek besleyenler için alınacak olan tasmanın köpeğin cinsine göre seçilmesi de oldukça önemlidir. Zarar verme açısından tehlike barındırmayan bir köpeğe takılacak olan tasma ağızlıklı ya da gövdeli olmamalıdır. Bu tür köpekler için köpek tasmaları, daha az şekilde zarar verecek sadece boynunu tutacak şekilde olmalıdır. Bunun yanı sıra zararlı köpekler için üretilen ve koruyucu yanı ağır basan köpeğin etrafa vereceği zararı engelleyen tasmalar da bulunmaktadır.  köpek tasması çeşitleri köpek türüne göre değişmektedir. Yani köpekte bulunan tasma aslında türünün de habercisi olarak bulunmaktadır.  Mesela kangal tasması ile pitbull tasması aynı yapıya sahip değildir ve genelde de aynı amaç ile kullanılmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.