Köpekler

Köpekler neden ulur? Köpeklerde uluma sebepleri…

Doruk 0 1.129

Apartman yaşamında köpekleri ile beraber yaşayan aileleri, köpeklerin havlama ve uluma alışkanlıkları zor duruma düşürmektedir. Özellikle gece saatlerinde başlayan ulumalar, komşularla aranın açılmasına hatta şikayete varan sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle köpek sahipleri, köpeklerinin ulumasını nasıl engelleyeceklerini ve bunu neden yaptığını merak etmektedir.

Köpeklerin havlaması ve uluması insanlara korkutucu görünebilmekte, bir saldırının habercisi olduğu izlenimini uyandırabilmektedir. Fakat köpeklerin havlama ve uluma sebepleri çoğu zaman iletişime geçme çabasının ötesine gitmemektedir. Köpekler ulumayı, diğer hayvanları yanına çağırma, bir noktaya toplanma içgüdüsü ile yapmaktadır. Bu yüzden kızgınlık dönemlerinde gece uluması sorunu daha sık yaşanabilmektedir. Köpekler sürü olarak yaşamaya alışkın hayvanlar olmasından dolayı ulumalar, sürü arayışının bir göstergesi olarak kabul edilmektedir.

Daha rahat bir gece uykusu için köpeğinizi yatak odanızın dışında tutuyor veya ona ayırdığınız odaya kapatıyor olabilirsiniz. Bu duruma da bazı köpekler uzun ulumalar ile karşılık vermektedir.

Köpekler Neden Ulur?

Doğada uluma kurtlarda daha sık görülmektedir. Köpekler de kurtların evrim geçirmiş bir ırkı olarak düşünüldüğünde uluma ihtiyaçları daha iyi anlaşılabilmektedir. Doğada yaşayan köpeklerin haberleşme aracı olarak kullandığı uluma, evcil köpekler için de içgüdüsel bir eyleme dönüşmektedir. Bazı köpekler sahiplerine tuvaletlerinin geldiğini, mama veya su kabının boşaldığını, kapalı kalmaktan sıkıldığını, oyun istediğini anlatmak için ulumayı tercih etmektedir.

Köpeklerin tek başına bırakıldığında daha fazla uludukları görülmektedir. Sürü arayışından dolayı bu davranışı sergilediklerini söylemiştik. Evlerde yaşayan köpekler, sizleri sürünün bir parçası olarak kabul etmektedir. Uluma esnasında köpeğinizin yanınızda olması, onun yanınıza gelmesine izin vermeniz sorunu çözmeye yetebilmektedir.

Ezan Okunurken Köpekler Neden Ulur?

Uzun yıllardan bu yana köpeklerin ezan vaktinde neden uludukları merak edilmektedir. Bu merak, bazı batıl inanışların, halk efsanelerinin ortaya çıkmasına da yol açmaktadır. Örneğin, kimi inanışa göre ezan okunurken bir köpeğin uluması bir kişinin öleceğine işaret olarak bilinmektedir. Doğruluğu, ne kadar gerçekleştiği bilinmez ancak bu tür inanışların bilimde asla bir yeri yoktur.

Bilimsel araştırmalar köpeklerin kulaklarının ve duyma yeteneklerinin insanlara göre daha gelişmiş olduğunu göstermektedir. İnsanların duyamadıkları en ufak sesleri bile duyabilen köpekler, ezan sesini çok yüksek olarak algılamaktadır. Bu da onların bünyesinde stres yaratarak ulumalarına yol açmaktadır. Sadece ezan sesinde değil, tüm yüksek seslerde aynı tepkiyi veren köpekler, uluduklarında başka hiçbir ses duymadıklarından dolayı kendilerini böyle rahatlatmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.