Köpekler

Köpekler Sevildiğini Hissedebilirler Mi?

admin 0 3.118

Evcil hayvanı olmayan kişiler evlerde beslenen kedi köpeklerin sıradan bir eşyadan farkı olmadığını düşünmektedir. Ancak nefes alan, yeme, içme, barınma ihtiyacı duyan, hislerini konuşamasa bile beden diliyle belli eden kedi ve köpekler evcil hayvan sahipleri için evlattan farksızdır. Cansız bir eşya ile kıyaslamak bu nedenle doğru olmamaktadır.

Köpeklerin dünyasına yakın değilseniz “aman canım köpek ne anlar” diye düşünebilirsiniz. Fakat bu durumda köpekten korkan kişilerin “benim korktuğumu anlıyor, hep bana bakıyor, bana saldırmak istiyor” deyişlerini nasıl açıklayacaksınız? Bu nedenle özellikle köpeklerin 6. hislerinin çok duyarlı olduğunu unutmamak gerekmektedir.

Köpeklerin duygulu hayvanlar olduklarını terk edildikleri zaman yeme, içmeyi bırakarak açlık orucu tutmalarından da anlamak mümkün. İnsan davranışlarının hepsine tepki veren köpekler, elbette duyguları da hissedebilmektedir.

Köpekler Sahibini Sevdiğini Nasıl Belli Eder?

Bir evlattan farksız olan tüylü dostunuzun dünyasında siz ne ifade ediyorsunuz, merak etmemek elde değil, değil mi? Peki, bir köpeğin sizi sevip sevmediğini anlamak mümkün mü? Siz eve geldiğinizde etrafınızda pervane olması, terliklerinizi getirmesi, kucağınıza atlaması, yüzünüzü yalayıp kuyruğunu sallaması bir sevgi gösterisi mi?

Bir inanışa göre siz köpeğinizi her evde yalnız bırakıp dışarı çıktığınızda köpekler, terk edildiklerini düşünüyorlar. Eve geri döndüğünüzde sanki bin yıldır görüşmüyormuşçasına maruz kaldığınız bu muamelede ondan kaynaklanıyor.

Köpeğinizin hareketlerini gözlemleyerek size sevgi besleyip beslemediğinizi anlamanız mümkün olmaktadır. Köpek uzmanları, eğer köpeğiniz gözlerinizin içine bakıyorsa bunu bir sevgi işareti olarak algılamanızı öneriyor. Üstelik onlara sarıldığınızda onlar da, anne bebek bağının oluşması için çok önemli olan oksitosin hormonunu salgılıyor. Siz esnediğinizde köpeğinizin de hemen esnemesi, aranızda duygusal bir bağ olduğunu işaret ediyor. Ayrıca köpekler sevgisini belli etmek için bir başka yol olarak sahiplerine yaslanmayı tercih ediyor. Köpeklerin bir diğer sevgi işareti de uyuma saatlerinde ortaya çıkıyor. Liralar harcayıp aldığınız köpek yatağında yatmayı reddedip sizin yanınızda uyumayı tercih ediyorsa bunun bir inatlaşma değil, sevgi gösterisi olarak algılanması gerekiyor.

Köpekler Sevildiğini Hisseder Mi?

Tüm komutlarınıza uyum gösteren, eğitilmeye açık köpekler insanların duygu dünyalarını ve kendilerine karşı olan tavırlarını yorumlamakta oldukça usta hayvanlardır. Ona kızmanızı, üzgün olduğunuzu, cezalandırıldığı hisseden köpekler, sevildiğini de elbette ki hissetmektedir. Üstelik bazı köpekler, kendisini sevmediğini hissettiği insanların yanına da yaklaşmamaktadır.

Köpekler sizin dilinizi bilmiyor olabilirler. Buna bağlı olarak tabi ki, konuşmaları anlamayacaktır. Fakat yüz ifadeniz, ona yaklaşım biçiminiz, ses tonunuz ve diğer tüm beden diliniz köpeklerin söylediklerinizin altında yatan duyguyu hissetmelerini sağlamaktadır. Böylece köpekler sevgi sözcükleri mi söylüyorsunuz, yaptığı bir yaramazlık nedeniyle onu azarlıyor musunuz fark etmektedir. Zaten köpeğinizle yakın bir bağ kurup onun beden dilini çözdüyseniz sizin duygu dünyanıza göre bakışlarının, size yaklaşımının değiştiğini fark edeceksiniz.

Köpekler Ağlar Mı?

Bazen sosyal medya üzerinde ağlayan köpek videoları gündeme gelmektedir. Bu videolar vicdanlara dokunduğu için hayvanseverleri son derece rahatsız edip derin bir üzüntü yaşamalarına neden olmaktadır. Peki, köpeğin ağlaması mümkün müdür? Köpekler neden ağlar?

Zaman zaman köpeklerin gözlerinden yaş aktığı görülebilmektedir. Fakat uzmanlar, köpeklerin biyolojilerinde ağlamanın var olmadığını, bu nedenle bu durumun ağlıyor olarak algılanmasının yanlış olduğunu vurgulamaktadır. Köpekler ağlamasalar da üzüldüklerini beden dilleriyle, yemek yemeyi, su içmeyi protesto ederek veya komutlara itaat etmeyip farklı yerlere dışkılayarak göstermektedir. Üzüntü belirtilerinin arasında ağlama yer almamaktadır.

Gözlerinden yaş akmasının sebebi, bir göz enfeksiyonundan dolayı kaynaklanmaktadır. Bu durumla karşılaşıldığında veteriner hekime başvurmak gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir