Hayvan Dostlarımız Hakkında Her Şey!

Köpeklerde arı sokması ve yapılacaklar

4 sene önce 2.823 okuma
Okunma Süresi: 3 dakika

Köpeklerde arı sokması ve yapılacaklar hakkında bilinmesi gerekenler de ilk olarak hayvanda meydana gelen değişiklikleri yakından takip etmek gelmektedir. Bahar ve yaz aylarında arıların ortaya çıkması ile köpeklerin imtihanı başlamaktadır. Arı sokması köpeklerin başına gelen en sık durumlardandır. Herkesin bildiği gibi arılar çiçeklerde bulunur. Zira birçok köpek de çiçekleri koklarken sokulur. Genelde basit bir sorunmuş gibi algılansa da, köpeklerde arı sokması ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir. Bu durumda arının türü, sayısı, köpeğin duyarlılığı ve ısırılan yerin önemi artmaktadır. Bu nedenle açık alanlarda oyun oynayan ve çevreyi keşfetmeyi seven meraklı köpekler arıların hışmına uğrarlar. Köpekleri arıların bulunabileceği yerlerden uzak tutmak bu tür kazalara karşı etkili bir yöntemdir. Köpeklerde arı sokması ve yapılacaklar hakkında bilgi sahibi olmak anında müdahale edebilmek için önemlidir.

Köpeklerde arı sokması genellikle hangi bölgede olur?

Arı sokmaları genellikle ağız, burun ve baş bölgesinde olmaktadır. Bu bölgelerde olması nefes almada zorlanma meydana getirerek tehlike yaratabilir.

Köpeklerde arı sokması belirtileri nedir?

Köpeğin aniden ağlar gibi sesler çıkarması, etrafta hızlı hızlı koşturması, vücudunun bir bölümünü yalamak istemesi arı sokmasının klinik olarak en belirgin belirtilerindendir. Köpeklerde arı sokması ve yapılacaklar bu aşamada en can alıcı noktayı oluşturmaktadır. Sokulan yerin şişmesi, kızarması ve kaşınması köpeğinizi arının soktuğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz. Ancak arının yutulması gibi durumlarda oluşan solunum güçlüğü kötü sonuçlar yaratır. Arılar köpekleri en çok burun ve yüz kısmından soktuğunda, ilk müdahalenin hızlı bir şekilde yapılması oldukça önemlidir.

Köpeklerde arı sokması durumuyla karşılaşıldığında, ilk yapılması gereken şey nedir?

Isırılan yeri bulmaya çalışarak, bir cımbız yardımıyla iğneyi deriden çıkarmaktır. Daha sonra yapılması gereken ise, bir pamuğa amonyak dökerek, o bölgeyi temizlemektir. Arının iğnesinin ve zehrinin asitik bir etkisi vardır. Karbonatlı su hazırlayıp, o bölgeyi temizleyerek zehir etkisiz hale getirilmeye çalışılır. Köpeklerde arı sokması olan yere buz ile soğuk kompres yapmak da şişmeyi önlemek için faydalı olur. Bu şişliğin inmesine ve köpeğin acısının azalmasını sağlayacaktır.

Ancak köpeği birden fazla arı sokmuşsa, zehirlenmeye sebep olduğundan ölümle sonuçlanabilir. Böyle bir durumda zaman kaybetmeden köpek hemen bir veterinere götürülmelidir. Aksi takdirde basit gelen köpeklerde arı sokması durumu yüzünden çok sevdiğiniz hayvanınızı kaybedebilirsiniz. Ağız ve boğazda olan sokmalarda solunum güçlüğü, göz çevresinde olan sokmalarda körlüğe, belde oluşan sokmalarda ise felçlere neden olacağından önemlidir.

Köpeklerde arı sokması ve yapılacaklar da ilk olarak şişkinlik kontrol edilmelidir. Şişkinlik artarsa mutlaka bir veteriner hekime gidilmelidir. Arı sokmalarında ısırılan bölge ve arı sayısına bağlı olarak riskte artmaktadır. Eğer köpeklerde arı sokması alerjik bir durum yaratırsa ölümcül bir şekilde sonuçlanabilir. Korumak mümkün değildir ancak köpeklerde arı sokması için önlem almak mümkündür. Çoklu arı sokmaları zehirlenmeye sebep olduğu için erken müdahale önem taşımaktadır. Bunun için en doğru olan yol veterinere gitmek olacaktır. Her zaman köpeğimizi arılardan korumamız mümkün olmaz. Böyle bir durumla karşılaşıldığında neler yapılması gerektiği öğrenilmelidir.

"Köpeklerde arı sokması ve yapılacaklar" için ilk yorumu siz yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir