Hayvan Dostlarımız Hakkında Her Şey!

Köpeklerde Doğru Beslenme Ve Mama Seçimi

4 sene önce 899 okuma
Okunma Süresi: 3 dakika

Köpeklerde doğru beslenme ve mama seçimine dikkat edilmelidir. Köpeklerde de aynı insanlar gibi dikkat edilmezse ve köpekler sağlıksız beslenirse hastalanabilirler, o nedenle beslenme şekline ve neyi yediğinde rahatsızlık hissedip hissetmediği gözlemlenmelidir. Birçok hayvan türünün yediği ve rahatsızlık duymadığı yiyecekler köpeklere zarar verebilir. Köpekler farklı bir metabolizmaya sahip oldukları için zarar görürler. Bazen hafif sindirim problemi yaratsa da ciddi hatta ölümcül sonuçlar yaratmaktadır.

Köpeklerin yememesi gereken besinler;

 • Hayvan kemikleri (tavuk, keçi vs.) ve Balık kılçıkları; köpeklerin sindirim organlarında yırtılmalara ve tıkanmalara sebep olabilmektedir. Sürekli kusmalara ve ciddi enfeksiyonlara neden olarak hızlı bir ölüme neden olmaktadır.
 • Kahve, çikolata, çay gibi kafeinli içecekler; çikolatanın yapısında bulunan kafein, theobromine, theophylline maddeleri kalp ve damar hastalıklarına sebebiyet vermektedir. Bu maddeler insanlarda olduğu gibi merkezi sinir sistemini uyararak kalp atım hızını arttırmaktadır. Bu maddelerin alım dozu 100-200 mg/kg’ a ulaştığında ölümcül sonuçlar ortaya çıktığı saptanmıştır. Ölümle sonuçlanmayan vakalarda da felç kalmayla karşı karşıya kalınmaktadır. Bu zararlardan dolayı köpeklere ödül olarak, ödül tabletleri ve bisküvileri ve krakerlerini veriniz.
 • Kedi maması verilmesi; köpekler, kedi maması yediğinde vücudunun ihtiyacından fazla yağ ve protein alınmasına neden olur. Köpeklerin kullanmadığı bazı aminoasitlerin alınmasına da sebep olmaktadır. Biriken fazla yağ köpeklerde kolesterole, yüksek tansiyona, böbreklerinde hasarlara, gözlerinde hasarlara, karaciğerde yağlanmalara neden olabilmektedirler.
 • Bebek maması verilmesi; içerisindeki soğan tozu köpeklerde kansızlığa neden olmaktadır. O nedenle köpeklere bebek maması verilmesi doğru değildir.
 • Hayvansal yağ parçaları verilmesi; öncelikle yaygın olarak yapılan yanlış sofradan artan yemek artıkları köpeklerin yem kabına konur. Bu yapılan en büyük yanlışlardandır. Çünkü yemeklerin içerisinde bulunan hayvansal yağlar köpekleri rahatsız etmektedir. Bu tür yemekler verildiğinde sabahları şiddetli bulantı, kusma başladığında pankreasını bozmuş olunur. Bu durum ölümle sonuçlanabilmektedir.
 • Süt ve süt ürünleri kullanımı; köpeklerde yeteri kadar lactase enzimi bulunmadığından, süt ve süt ürünleri hazımsızlık ve ishale neden olabilmektir. Bu ishal durumu çeşitli bakterilerin saldırması ile rahatsızlığının artmasına sebebiyet yaratmaktadır.
 • Ciğer tüketilmesi; fazla miktarda karaciğer tüketilmesi A vitamini zehirlenmesine sebep olmaktadır. Kas ve iskelet sisteminde ciddi hasarlara neden olmaktadır. Kemiklerde kırılmalara yol açabilir.
 • Küflü ve bozuk gıdaların verilmesi; içerideki toksik maddeler sebebiyle şiddetli kusma ve ishallere neden olarak iç organlarına zarar verebilir.
 • Soğan ve sarımsak tüketimi; sarımsak ve soğan ürünlerinin içerdiği sulfoxide ve dilsufide nedeniyle toksinler, kırmızı kan hücrelerinde yıkıma ve böylece de anemiye sebep olur.
 • Tütün kullanımı; içerisindeki nikotin sebebi ile sinir ve sindirim sisteminde oldukça ciddi hasarlar bırakabilir. Kalp atışında artma, bayılma ve ölümle sonuçlanabilir.
 • Alkollü içeceklerin alımı; çok az miktarda da olsa alkol alımı koma ya da ölümlerle sonuçlanabilir.

Bu tür şeylerin köpeklerinize zarar verdiğinin bilincinde olarak köpekler için üretilen mamalardan ve veterinerin tavsiye ettiği takviye besinler alınmalıdır. Köpekleri de insanlar gibi sağlıklı besleyerek, bu gibi yanlışlardan uzak durarak ve sağlıklı bir bakımla köpeklerin yaşam kalitesini yükseltebilirsiniz.

"Köpeklerde Doğru Beslenme Ve Mama Seçimi" için ilk yorumu siz yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir