Köpekler

Köpeklerde Topallama Nedenleri

Doruk 0 3.676

Köpeklerde topallama nedeni olarak birçok şey sıralanabilir. Bu noktada sorun sıkça yaşanmaktadır. Yazımızda sizler için topallama nedenlerinden bahsedeceğiz. Bunun yanı sıra topallayan köpeğe ne yapılır bunun hakkında bilgilendirme sağlayacağız. Topallamanın yanı sıra köpeklerde arka ayak kasılması ile birlikte köpeğin topalladığı izlenimi yaşanabilir. Tüm bu ayrıntılar hakkına bilgilendirme sağlayacağız.

Topallama Nedenleri

Köpeklerde hareket sisteminde yaşanan en sık durum topallamadır. Genellikle kemikler, kaslar ve eklemler ile ilgili olan topallama başka hastalıklardan ve sorunlar ötürü de yaşanabilir.  Bunun yanı sıra ligamentlerden kaynaklı bir topallama durumu da söz konusu olabilmektedir. Bununla birlikte topallamanın en sık yaşanan nedeni travmadır. Özellikle sokak köpeklerinde sık rastlansa da sahipli köpeklerde de kimi zaman dikkatsizlik ve hata sonucunda bazı travmalar yaşana bilmektedir. Köpeklerde ayak burkulması da genelde travmalardan kaynaklanan bir durumdur. Bunun yanı sıra topallama ve köpeklerde ayak incinmesi belirtileri aynı görülmektedir. Topallamasının sebebi olarak görülen travmalara baktığımızda ilk sırada trafik kazalarını görmekteyiz, bununla birlikte yüksekten düşme, ani düşüş, ters hareket ve herhangi bir darbe alma sebepler arasında sayılabilir. Bir diğer topallama nedeni ise yetersiz mineral olarak da görülebilmektedir. Köpeğim birden topallamaya başladı diyorsanız bu yüksek oranla bir travma kaynaklı olabilir. Genellikle vitamin ve mineral eksiklikleri uzun dönemde yaşanır ve dönem dönem köpekte aksama sorunu yaşanır. Ani bir topallama mineral eksikliğinde söz konusu olmaz.

Topallamanın En Büyük Sebepleri

Kırık durumu topallamanın en büyük sebepleri arasında yer al, köpeklerde ayak kırılması en büyük topallama nededir. Bu noktada dokunun bütünlüğü bozulur ve ağrı hissettiği için köpeklerde titreme halsizlik söz konusu olur. Bu noktada acilen bir veterinere gidilmelidir.

Çıkık durumunda kırığa göre bir nebze daha hareketlidir köpek. Kemikler arası normal pozisyonun bozulması çıkık olarak açıklanır. Uzun dönemde tedavi edilmezse ağrı artış gösterir ve topallama artar.

Burkulma da bir topallama nedenidir. Köpeklerde ayak burkulması sıkça rastlanabilir bir durumdur. Eklem üzerinde bir doku zedelenmesi vardır, kısa dönem içinde düzelme görülür.

Köpeklerde beyin tümörü de topallamanın bir nedeni olabilir. Çok sık olmasa da köpeğin hareketlerinde farklılık söz konusudur ve bu noktada MR çekilmelidir.

Son olarak topallamanın bir diğer nedeni ise yumuşak doku zedelenmeleridir. Mikrop kapılması, bunun yanı sıra sert bir yere vurulması halinde köpeklerde yumuşak doku zedelenmesi görülebilir. Bu durum karşısında topallama söz konusu olsa da kısa bir zaman içinde dokunun düzelmesi ile sorun ortadan kalkar. Ancak bir mikrop ve enfeksiyon durumu söz konusu ise bu noktada gün geçtikçe ağrı artış gösterir ve köpek ayağını basamaz hale gelir. Bu durumda enfeksiyonu temizlemek adına veterinerin verdiği tedaviye harfi harfine uyulmalı ve enfeksiyonun yayılmaması için dikkat edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir