Balıklar

Nil levreği

Doruk 0 2.441

Perciformes (Levreksiler) takımından Latidae familyasına ait olan Nil levreği (Lates niloticus) bir tatlı su balığıdır. Afrika’da yaygın miktarda bulunur. Kongo, Nil, Senegal, Niger ırmaklarında ve Çad, Volta ile Turkana göllerinde, Mısır’daki Maryut Irmağı’nın acı suyunda da yaşar.

Nil levreği gümüş renklidir. En büyük tatlı su balıklarından biri olan Nil levreğinin kara gözlerinin dolayında açık sarı bir yüzük bulunmaktadır. Boyu 2 metreye ve ağırlığı 200 kiloya yaklaşabilmektedir. Genellikle yetişkinlerinin boy ortalamaları 121-137 santim olmasına rağmen birçok balık bu boya ulaşmadan avlanır. Nil balığı avcı bir balıktır. Kendi balık türü de dahil olmak üzere başka balıklarla, kabuklularla ve böceklerle beslenmektedir. Bu türün yavruları, hayvan planktonla da beslenir. Avcı diğer balıklardan korunmak için sürü genellikle sürü halinde yüzerler.

Viktoria Gölü’ne aktarımı

1950lerde Doğu Afrika’daki Viktoria Gölü‘ne aktarılan Nil levreği, yabancı türden bir balığın ekosistemi nasıl olumsuz etkileyebileceğini gözler önüne sermiştir. Viktoria Gölü’ne aktarılmasından sonra avcı balık olduğu için yüzlerce yerli balık türünün soyunun tükenmesine neden olduğu belirtilmiştir. Nil levreği başta yerli çiklit türleriyle beslenmiş, ancak bu avın gittikçe azalmasıyla başka küçük balıklara ve karideslere yönelmiştir.

Bu balığın göldeki aşırı derecede yayılması ekolojik olumsuzluklara neden oldu. Ayrıca büyük balıkçılık şirketlerinin kurulmasının da önünü açmış oldu ki 2003 yılında AB’ye nil levreği satışları 169 milyon avroya ulaşmıştır.

Levreğin göle aktarılmasıyla sahilde de ekolojik dengeler etkilendi. Yerli çiklitler genellikle güneşte kurutuluyordu fakat nil levrekleri çiklitlere göre daha çok yağ içerdiğinden dolayı pişmemeleri için tütsülenmeleri gerekir. Bunun için zaten erozyondan ve çölleşmeden dolayı ormansızlaşan bir bölgede odun talebi arttı.

Nil levreğinin yayılmasının zararlarını konu alan Darwin’in Kabusu adlı bir film vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.