Genel Kültür

Omurgasız Hayvanlar Hakkında Bilgiler

Doruk 0 7.967

İskelet sistemi bulunmayan hayvanlar omurgasız hayvanlardır. Omurgasız hayvanlarda vücudun dışını saran ve destekleyen bir dış yapı bulunmaktadır.

Omurgasızlar, en basit çok hücreli canlı olan Placozoa’dan itibaren metazoa alemi altında incelenmektedir. Bazı omurgasız hayvanlar; çekirge, örümcek, kelebek, sinek, solucan, ahtapot, yengeç, ıstakoz, midye ve denizanasıdır.

Omurgasızlar, gerçek dokulara sahip olmayan canlılar yani Parazoa ve  gerçek dokulara sahip canlılar yani Eumetazoa olmak üzere iki alt sınıfta incelenirler.

Omurgasız hayvanlarda kemik ve kıkırdak doku iskeleti yoktur. Fakat bazı hayvanların vücudunda iskelet görevi yapan bazı yapılar mevcuttur. Yengeçlerde bulunan sert kabuk ve böceklerdeki kitin adlı örtü, iskelet görevi yapar.

Omurgasız hayvanların bir kısmı karada bir kısmı da suda yaşarlar. Karada yaşayan omurgasız hayvanların (Çekirge, örümcek, kelebek, hamam böceği, sivrisinek gibi) akciğerleri yoktur. Bu hayvanlar trake solunumu ya da deri solunumu yaparlar. Suda yaşayan omurgasız hayvanlar (Ahtapot, yengeç, ıstakoz, midye, denizkestanesi, denizyıldızı, süngerler, denizanası, mercanlar gibi) ise solungaçlarıyla solunum yapar. Omurgasız hayvanlar yumurta ile çoğalır.

Çoğalma

Omurgasızlar yumurtayla çoğalırlar. Yumurtadan çıkan yavrular genellikle yetişkinlere benzemediği gibi yumurtadan direkt olarak yetişkinlerine benzeyerek çıkan türler de vardır. Bunlar; solucan, örümcek ve bazı böceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir