Kedi Türleri

Sevimli bir dram: Scottish Fold

Doruk 0 6.190

Genellikle gri renk tonlarında olan Scottish Fold ırkı kedileri ilk olarak, 1961 yılında İskoçya’da Susie adında kedinin bulunmasıyla bilindi. Susie’nin yavruları doğduğunda birini komşu çiftlikteki bir çiftçi diğerini de kedi meraklısı William Ross satın aldı. William Ross, 1966 yılında Büyük Britanya’da GCCF’e bu cinsi tescil ettirdi ve Pat Turner’ın yardımıyla İskoç Fold yavrularını üretmeye başladı. Yetiştirme programı ilk üç yılda 76 yavru kedi üretti. Bunlardan 42’si katlanmış kulaklı ve 34’ü düz kulaklı idi. Bunun nedeni; kulak mutasyonunun basit bir dominant genden kaynaklanmasıydı.

Susie’nin tek üreme çocuğu, aynı zamanda beyaz olan Snooks adlı dişi Fold’du; doğumdan kısa bir süre sonra ikinci bir yavru kedi kısırlaştırıldı. Snooks’un doğumundan üç ay sonra, Susie bir araba kazasında öldü. Tüm İskoç Fold kedileri, Susie’ye ortak bir soydan geliyor.

Cins, Avrupa’da gösterilmek üzere kabul edilmedi ve GCCF, bazı kedilerde uzuvların ve kuyruğun deformitesini bozması ve enfeksiyon, akarlar ve sağırlık gibi genetik zorluklar ve kulak sorunları ile ilgili kaygıları nedeniyle 1971‘de kayıttan çıkardı.

Scottish Fold ırkları, osteokondrodisplazi adındaki genetik rahatsızlıktan dolayı, kulak kıkırdağındaki bir mutasyon sebebiyle öne ve aşağı katlanmış kulakları ile ünlüdür. Osteokondrodisplazi, vücut boyunca kıkırdak ve kemik gelişimini etkileyen gelişimsel bir anormalliktir. Ayrıca bu kediler kucakta durmayı sever ve çok çabuk kilo alırlar.

Düz, açılmamış kulaklarla doğar ve Fold geni olanların kulakları yaklaşık 21 gün içinde katlanmaya başlar.

Vücutları

İskoç Fold’u, orta boy bir kedi olup, erkeklerde tipik olarak 4 ila 6 kg, kadınlarda 2.7–4 kg civarındadırlar. Özellikle başı, yüzü ve gözleri, genellikle geniş ve yuvarlaktır. Geniş aralıklı gözler İskoç Fold’a “tatlı bir ifade” verir.

Genellikle iyi huyludurlar ve ev içindeki diğer hayvanlara son derece iyi uyum sağlarlar. İnsanlara da çok bağlı ve sevecendirler. Açık havada oynamayı severler, yalnızlık hiç sevmedikleri bir şeydir ve yalnız kaldıklarında bunalmış hissederler. Bu arada belirtmek gerekir ki çok da inatçıdırlar 🙂

Bir İskoç Fold’unun ömrü ortalama 15 yıldır.

Scottish Fold Karakteristik Özellikleri

 • Yeni ortamlara alışmakta zorlanmayan İskoç Fold’u iyi bir fare avcısıdır.
 • İçeriye doğru kıvrılan minik kulakları en belirgin özellikleridir.
 • Çeneleri ve dişleri de oldukça sağlam olan Scottish Fold, kulaklarını aşağı-yukarı doğru kolaylıkla hareket ettirebilir.
 • Geniş göğüslere ve gelişmiş omuzlara sahiptir.
 • Bu şirin dostumuzun kafaları yuvarlak ve burunları kısadır.
 • Bu türün bebeklerinin kulakları 3. haftadan sonra öne doğru kıvrılmaya başlar.

Scottish Fold Bakımı Nasıl Olmalıdır?

 • Scottish Fold kedileri oyun oynamayı çok severler. Sık sık onunla oyun oynayın ve ona fazlaca oyuncak alın.
 • Haftada en az 2-3 kez tüylerini özel tarakla tarayın. Scottish Fold’un tüyleri kırılmaya müsaittir.
 • Arka ayaklarına kum yapışma ihtimalinin yüksek olmasından dolayı kaliteli kedi kumu kullanmanız gerekir.
 • Genellikle kaliteli kuru mamalarla beslemelisiniz fakat bazen ödül olarak ıslak mama da verebilirsiniz.
 • Malum hastalığından dolayı duyma problemi yaşamaması için her gün düzenli olarak kulak temizliği yapmalısınız.

Sonuç: Fiyatı ne kadar olursa olsun, Scottish Fold almayın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.