Kediler

Yavru Kedi Bakımında Hayatınızı Kolaylaştıracak Altın Kurallar

admin 0 1.031

Cam gibi ışıldayan gözlerinin, kucağınıza aldığınızda bıraktığı sıcaklığının, bacaklarınıza sürtündüğündeki halinin cazibesine dayanamayarak bir yavru kedi sahiplenmeye karar verdiniz! Ancak bakım sürecinde neler yapmalısınız, nereden başlamalısınız bilmiyorsunuz. En önemlisi de “kedili yaşam” size göre mi, merak ediyorsunuz.

Öncelikle kedilerin 15 – 20’a kadar yaşayabilen canlılar olduklarını, evlerine bağlandıklarını ve yer değiştirmenin onların bünyesinde inanılmaz bir strese neden olduğunu, eve alışan bir kedinin sokakta yaşamasının çok zor olduğunu biliyor olmalısınız. Yavru kedi bakımı hakkında fikir sahibi olmak, sizleri bu sorumluluğu almaya hazır olup olmadığınız konusunda hazırlamaya yardımcı olacaktır.

İlk Adım: Evinizi Hazırlayın!

Minik, tüylü yaşam arkadaşınızla evle ilk geldiğinizde öncelikle yaşam alanınızı onunla paylaşmak için ortamı hazırlayarak işe başlayabilirsiniz. Kediler, yeni geldikleri evlerde yabancılık çekerek ürkeklik, saklanma, yüksek sesle miyavlama, sizden kaçma gibi davranışlar sergileyebilirler. İlk geceden yavru kedinizi yatağınızda beraber uyumaya zorlamadan önce onun içine girebileceği, kapalı, yalnız kalabileceği rahat bir kedi yatağı hazırlayın.

Mama ve su kabını görebileceği yerlere yerleştirin. İlk anlarda karnını doyurmaya özen gösterirseniz ve lezzetli yiyecekler sunarsanız size (eve) bağlanması daha kolay olacaktır. Kum kabını mutlaka göstererek ilk tuvaletini buraya yapmasını sağlayın.

Ses çıkaran ve hareket eden oyuncaklara bayılırlar. İpler, lazerler, toplar, kutular vazgeçilmezleridir. Bunlarla oynamasını sağlayarak stresini azaltmaya yardımcı olun.

Tüylü Arkadaşınız İçin Güvenilir Alanlar

Yavru kediler, oldukça oyunbaz ve meraklı canlılar olduğundan dolayı evde çeşitli kazalar geçirebilmektedir. Bu nedenle her şeyden önce onun güvenliğini sağlamanız gerekmektedir.

Özellikle yüksek katlı evlerde yaşıyorsanız cam ve balkonlarınızı kedilere uygun hale getirmelisiniz. Bu alanlarda kapalı cam sistemleri ve teller bulunmuyorsa kedinizin bulunduğu zamanlarda kontrolsüz açık bırakmamaya, bu alanlarda yatmamasına özen göstermelisiniz.

Elektrik kabloları ikinci risk grubunu oluşturmaktadır. Potansiyel “ip” olarak gördükleri kablolar, kediler için tehlikeden çok oyunu çağrıştırmaktadır. Televizyon, internet kabloları gibi kabloları koruma altına almalı, bunları kedinizin kemirmesini engellemelisiniz. Ayrıca prize takılı şarj aleti vb. cihazların kablolarından da uzak tutmaya dikkat etmelisiniz.

Eğer evinizde saksı çiçekleri varsa bunların bazılarının kedileriniz için “zehir” olabileceğini biliyor muydunuz? Yanlış duymadınız, bazı saksı bitkileri kedinizin zehirlenmesine yol açabilir. Bunu engellemek için bitkilerden uzak tutmanızda da fayda var.

Besleme Alışkanlıklarını Belirleyin

Mama kabının her daim dolu olması kedinizin ileride “obez bir kedi” olmasına yol açabilmektedir. Bu nedenle az miktarda ve günde 2 öğün şeklinde günlük yemesi gereken mama miktarını verin. Kaliteli, yaş grubuna uygun bir mama seçmeye özen gösterin ve arkasında belirtilen günlük miktara sağdık kalın. Eğer “öksüz” ve çok küçük bir yavru kediniz varsa bir eldivenin parmağını iğneyle delin, içerisine “kedi sütü tozu” karışımı hazırlayarak kedinizin emmesini sağlayın. Bu şekilde az miktarda sık aralıklarla doyurun. Daha büyük yavrular için biberon kullanabilirsiniz.

Tüy Bakımını İhmal Etmeyin

Kedi bakımında en zor aşama, tüyler. Kalitesiz bir mama ile beslenme ve bakımı ihmal edilmesi sonucunda kedinizin tüyleri canlılığını kaybedecektir. Üstelik evinize dökülen tüy oranında da ciddi bir artış gözlenecektir. Bu nedenle tüy bakımında ilk aşamayı kaliteli mama, gerekli vitaminler ile destekleme yer almaktadır.

Günlük olarak kedinizi taramanız da tüylerinin canlı, parlak görünmesine, daha az dökülmesine ve sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır. Bu işlem için mutlaka özel kedi taraklarını kullanmanız gerekmektedir.

Kum Eğitimini Nasıl Vereceksiniz?

Kediler, iç güdüleri nedeniyle dışkılarken gömmeye eğilimlidirler. Bu nedenle kum eğitimi aşamasında çoğu kez zorlanmazsınız. İnatçı, hakimlik kurmak isteyen, sizi cezalandıran, kumu pis bırakılan, başka bir evcil hayvanla ortak kumu kullanması istenen kedilerde kum dışına dışkılama görülebilmektedir.

Öncelikle yavru kediniz 4 haftalık olana kadar kum eğitimine başlayamazsınız. Eğer 4 haftalıktan küçükse dışkılama ihtiyacını “annesi” olarak sizin üstlenmeniz gerekmektedir. Yeni doğan yavruların arka bölgelerini anne kediler yalayarak uyarırlar ve böylece dışkılamalarını sağlarlar. Bu durumda sizin de bir ıslak mendik yardımıyla parmağınızla yavaş hareketlerle kedinizi uyararak dışkılamasını sağlamanız gerekmektedir.

4 haftadan itibaren kuma alıştırmak için kedinizi kuma götürmek, patileri ile kazma hareketi yaptırmak yeterli olacaktır. Ancak kum kabının onun kendi başına girebilecek yükseklikte ve rahatsız edilmeyeceği bir ortamda olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.