Köpekler

Yavru Köpeklerde İshal Nedenleri ve Tedavisi

Doruk 0 938

İshal, sindirim sisteminin son basamağında bulunan bağırsakların canlı ya da cansız ajanlar nedeniyle enfeksiyon kapması sonucunda görülen tabloya denilmektedir. Sık karşılaşılan sağlık sorunlarından birisi olan ishal tablosuna, özellikle de yavru köpeklerde daha çok rastlanılmaktadır. Genellikle parvoviral enterit, distemper, canine corona virüs enfeksiyonu gibi ciddi enfeksiyonla sebebiyle belirtiler arasında başlıca görülen ishal nedeniyle aşlama hususuna yavru köpeklerde ayrı bir önem verilmelidir. İshale sebep olan bakteri, virüs gibi canlı gruplarının dışında farklı sebepler de bulunduğu unutulmamalıdır. Peki, yavru köpeklerde ishal nedenleri nelerdir?

Yavru köpeklerde ishal nedenleri hususunda köpeğe direk inek sütü verilmesi, normal diyetinin dışında yiyecek verilmesi, aşırı yağlı yiyecekler verilmesi, mamasını bir anda değiştirmek ve bozulmuş gıdaların verilmesi gibi beslenmeye bağlı nedenlerden dolayı geliştiği görülebilmektedir. İshal tablosunun ortaya çıkmasına zemin hazırlayan etkenlerden birisi de yavru köpeğin yaşadığı ortamın sıcaklık değerleridir. Bu nedenle de aşırı sıcak ya da soğuk ortamlara karşı önlemler alınmalıdır. Yavru köpeklerde ishal nedeni olarak tehlikeli sonuçlanabilecek diğer bir sebep ise parazitlerdir. Şöyle ki yavru köpeğin bakıldığı ortam her ne kadar temiz olsa bile bu durum yaşanabilir. Çünkü doğum sırasında anne köpekte var olan iç parazitler yeni doğan yavru köpeğe geçebilir. Yavru köpeğin bağışıklık sistemi henüz çok fazla gelişmemiş olmasından ötürü doğum olayını takip eden günlerde ishal tablosuyla karşılaşılabilmektedir. Yavru köpeklerde ishal nedenleri arasında basit sindirim sistemi enfeksiyonları ve enteritler unutulmamalıdır. Yine ishal vakalarında mikroorganizmaların varlığı unutulmamalıdır. Canine parvoviral enterit (kanlı ishal hastalığı), distemper (gençlik hastalığı), canine corona virüs gibi bası enfeksiyonların varlığı ishal tablosunda mutlaka akla gelmesi gereken nedenler arasındadır. Köpeklerde ishal nedeni olarak dolaylı bir neden olarak ortaya çıksa da stres durumları göz ardı edilmemelidir. Yavru köpeklerin stresleri genellikle annelerinden ayrılmasıyla beraber büyümeye başlamaktadır. Yine ishal nedenleri arasında sorgulanması gereken diğer bir neden ise köpeğin oyun amacıyla oynadığı yabancı bir maddenin yutulup yutulmadığının değerlendirmesinin yapılmasıdır. Bunun dışında alerjik reaksiyonlar ve canlının kullanmış olduğu ilaçlar da ishal nedenleri arasında değerlendirilmelidir.

İnce barsaklarda meydana gelen enfeksiyona bağlı  veya yabancı cismin alerjen etkisine bağlı olarak ortaya çıkan yavru köpeklerde ishal belirtisi olarak nitelendirilebilecek bir gözlemde dışkının kıvamının ve sıklığının değerlendirilmesi gerekmektedir. Karın ağrısı, gaz gibi bazı belirtilerin görülmesi durumunda ayırıcı tanı yapılması ishal tedavisinde önem taşımaktadır. yavru köpeklerde ishal nedenleri ve tedavisi aşamasında köpeğin biran önce toparlayabilmesi için hayvanın yaşadığı ortam, beslenme durumu, aşı durumu gibi bilgilerinin eksiksiz verilmesi gerekmekte olup, dışkı muayenesi, hızlı test kitleri ile spesifik enfeksiyon tespitleri, röntgen ve ultrason sonuçlarına dayanarak tanının konulması ve bu doğrultuda tedavi şeklinin belirlenmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.